ÁLLÁSFOGLALÁSOK

Dr. Csapody Miklós napirend előtti felszólalása
"A képviseleti demokráciáról"

Elnök Asszony, tisztelt Országgyűlés!

A képviseleti demokrácia nem más, mint a népakarat kifejezése a parlamenti pártok által. A képviselők arra kaptak felhatalmazást, hogy alapos információk birtokában, megfontoltan és lelkiismeretük szerint alkossanak törvényeket. Kivételes esetekben - ha a kérdés társadalmi és nemzeti súlya indokolja - véleménynyilvánító, vagy éppen ügydöntő népszavazásra is sor kerülhet.

Egy hónap múlva két ügyben lesz népszavazás. Az elsőnek célja az egészségügyi privatizáció megakadályozása, annak ellenére, hogy a vonatkozó törvényt az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélte. Azt, hogy mi lenne egy többségi "igen"-t hozó eredmény következménye, sem az aláírásokat összegyűjtő Munkáspárt és Fidesz, sem az egészségügyi irányítás, sem az Igazságügyi Minisztérium nem tudja pontosan. Azt sem, mi lenne a patikák, vagy a háziorvosi intézményrendszer sorsa.

Az MDF szerint olyan, átgondolatlan és felelőtlen, politikai profitszerzést célzó akcióról van szó, aminek a következményei beláthatatlanok. Tisztelt Ház, ez a népszavazás olyan pótcselekvés, amely az elmaradt reform kormányzati felelősségét a választókra próbálja meg áthárítani. Pedig ennek a mulasztásnak a terhe nem az elszenvedő társadalomé, hanem a miénk, az Országgyűlés pártjaié.

A másik decemberi kérdés nem a ?kettős?, hanem a magyar állampolgárság kedvezményes megszerzésének az ügye. Arról van szó, hogy akarunk-e segíteni azoknak a magyaroknak, akik uniós csatlakozásunkat követően a vízumkényszer miatt még nehezebb helyzetbe kerültek, mint amilyenben voltak? Ez sem népszavazásra való kérdés, hanem olyan nemzeti ügy, amelyben ugyancsak nekünk kellett volna már rég döntenünk. Noha ez is közös felelősség, eddig inkább pótmegoldásokkal kísérleteztünk. Olyan mankók előállításával, amelyeket az ellendrukkerek nem a járás megkönnyítését bírálták, inkább a csonkaság elfogadását kérték számon, történelmi szükségszerűségként, a mindent begyógyító, trianoni traumát oldó uniós gyógyírt hirdetve.

Pedig több mint egy éve itt fekszik az Országgyűlés előtt a Magyar Demokrata Fórum javaslata. Önök kétszer is elutasították, pedig az állampolgársági törvény minimális módosításával - egy szomszédot leszámítva a honosítási eljárás egyszerűsítésével - jogilag is rendezhetné a kettős állampolgárság ügyét.

Javaslatunk szerint a nem Magyarországon élő magyarok úgy szerezhetnék meg az állampolgárságot, hogy nem kellene elhagyniuk szülőföldjüket. Ez a megoldás száz százalékban megfelel a mindnyájunk által támogatott "szülőföld-stratégiának". Ami azért jó és helyes, mert az egyedüli természetes állapotot: a szülőföldön való megmaradást kívánja szolgálni. Javaslatunk szerint nem lenne feltétel a magyarországi lakhely és megélhetéssel sem. Miután pedig a választójog gyakorlása törvényeink szerint lakhelyhez is kötött, a mai szabályozás szerint szavazati joggal nem rendelkeznének.

És miután sem a költségvetéssel, sem nyugellátó intézménnyel - lakó- és munkahely híján - kapcsolatuk sincsen, plusz kiadást sem jelentenének. Elszakított honfitársaink egyszerűen magyar állampolgárnak (is) vallhatnák magukat, ugyanúgy, mint tehetik ezt a nem hazájukban élő románok, horvátok, szlovákok. Románia, Horvátország és Szlovákia ugyanis ezt a kérdést már rég megoldották, belpolitikai egymásnak feszülés, hangoskodó gyanúsítás és lomha érzéketlenségek nélkül. Népszavazás nélkül.

De ha már itt áll előttünk: nem kell félni tőle. Ha sikeres lesz, nem ad rögtön állampolgárságot, hanem minket kötelez majd, hogy alkossunk törvényt. Más kérdés, hogy ezt persze népszavazás nélkül, eddig is már megtehettük volna. Ám ha ez a népszavazás kudarcba fúl, akkor az az egész magyarságnak szégyene lesz. Nehéz lesz majd magyarázni, hogy a mindenkori kormány jó, a pártok is jók, mert egymással versenyezve dolgoznak az elszakított magyarokért, csak hát a társadalom, az a rossz, mert nem akart segíteni. Pedig a társadalom is ?jó?, ha tudja, hogy mit kérdeznek tőle. Ezért fontos, hogy senki ne vetítsen rá erre az ügyre semmiféle politikai indulatot, ellenszenvet: ez nem egy pártnak az ügye, hanem a nemzeti szolidaritásé.

Dönteni a társadalom akkor tud, ha érti, tudja, miről van szó. Ezért javasoljuk, hogy az EU-népszavazáshoz hasonlóan biztosítsa a kormány a népszavazási tájékoztató kampány kétmilliárdos költségét a tartalékalapból. A parlamenti pártoktól azt kérjük, hogy hasonlóan az EU-kampányhoz, dolgozzanak együtt a népszavazás sikeréért!

Köszönöm a figyelmüket.

Forrás: http://www.mdf.hu/index.php?akt_menu=490&hir_reszlet=2219

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat