ÁLLÁSFOGLALÁSOK

Duray Miklós: Az MDF javaslatának elfogadása
jobb lenne a népszavazásnál

A Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke szerint a kettős állampolgárság ügyében rendezett népszavazás sikertelensége politikailag beláthatatlan helyzetet teremtene.

Ön hogyan vélekedik a kettős állampolgárságról, és vajon eredményes lesz-e az erről szóló referendum?

- Nem tudom megmondani, hogy sikeres lesz-e, remélem, hogy a választópolgárok 25 százaléka elmegy a népszavazásra és igennel szavaz, ugyanis politikailag egy beláthatatlan helyzetet teremtene, hogyha ez a népszavazás megbukna. Jobb eset lenne az, hogyha érvénytelen lenne, mintha megbukna - vélekedett Duray Miklós, a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke. Én a legnagyobb gondot abban látom, hogy a népszavazási kampányban összecsaphatnak olyan érdekek, amelyek gyakorlatilag egy politikailag kezelhetetlen helyzetet teremthetnek. És tudjuk azt, hogy a magyarországi állampolgároknak egy része - ugyanaz a része, amely bedőlt a státusztörvény körüli ellenpropagandának - könnyen lépre mehet az ellenzők olyan színezetű propagandájának, amely egy szociális demagógiával próbálja majd eltéríteni a szavazásban való részvételtől, illetve az igen szavazástól. Tehát félek attól, hogy a népszavazás nem lesz javára az ügy rendezésének, és én ezért eléggé szerencsétlennek tartom ezt a népszavazást, talán jobb lenne, hogyha gyorsan az Magyar Országgyűlés az MDF javaslatát megtárgyalná és elfogadná, mert akkor a népszavazás oka fogyottá válna.

Véleménye szerint a kettős állampolgárságnak, nevezzük így, milyen hozadéka lehet a határon túli magyarság szempontjából?

- Ez a további probléma az üggyel kapcsolatban, hogy semmilyen szakmailag megalapozott és alapos vizsgálat sajnos nem készült arról, hogy az állampolgárság felvételének a megkönnyítése milyen hatással lesz a Magyarországon kívül élő magyarokra. Feltételezem, hogy az idősebbeket nem fogja elcsalogatni a szülőföldjéről, mert hát nincs hova menniük. De a fiatalok számára ez egy óriási vonzerő lesz, és gyakorlatilag úgy ürülhet ki a szülőföld, hogy elveszti lakosságmegtartó erejét. Az lenne a következménye, hogy a történelmi területen lakó magyarság meggyengülne, és fokozatosan felszámolódna, szórvánnyá válhatna. Ahonnan a fiatalság elmegy, ott nem marad meg a reprodukciós erő.

Ön már több ízben is úgy fogalmazott, hogy nem elegendő csupán az, hogy például Szlovákia az Európai Unió tagja lett, hanem szükség van arra is, hogy az anyaország határa közelében a kistérségekben, régiókban magyar-magyar együttműködés jöjjön létre, elsősorban nemcsak kulturális, hanem gazdasági együttműködés is. Ennek a jelei vajon tapasztalhatók-e?

- A lehetőség most már megvan rá, hiszen megszűnt az európai uniós csatlakozással a vámhatár Szlovákia és Magyarország között, Szlovénia és Magyarország között, így gyakorlatilag a gazdasági struktúrák lassan egybefonódhatnak, ami teljesen természetes is lenne. Azonban nem olyan egyszerű ez még, mert azért a törvények nincsenek úgy összehangolva, hogy olyan könnyen meg lehessen tenni azt, hogy egy magyar vállalkozás vagy magyar vállalkozó átjön Szlovákiába, vagy Szlovéniába és ott kezd vállalkozni. Mindenképpen arról van szó, hogy a vámhatár, majd pedig reméljük, hogy a schengeni belső határnak a kialakulása, ami gyakorlatilag ellenőrzésmentes határátkelést jelenti, oda fog vezetni, hogy a gazdasági struktúrák összekapcsolódnak. Ez egyébként mindannyiunknak érdekünk, ez mindenképpen a szülőföldön maradást és a szülőföld gazdasági megtartóerejét fogja növelni.

Forrás: http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=113131

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat