ÁLLÁSFOGLALÁSOK

Határtalan lehetőségek nyílnak

A Fidesz a Magyar Állandó Értekezlet résztvevőiből álló bizottságra bízná a kettős állampolgárság tartalmáról szóló törvény kidolgozását, hogy még december 5. előtt tisztázódjanak a félreértések.

Mindenki igent akar mondani

Mindenki igent akar mondani - jelentette ki a Szövetség elnöke az ülés résztvevőiről. Aki nem, az azért teszi ezt "mert mindenféle akadályokat lát maga előtt". Mély egyetértését fejezte ki annak kapcsán, hogy ma pártállástól függetlenül mindenki egyetért abban, hogy "nem falak építésére, hanem gyümölcsöző együttműködésre, új energiák felszabadítására, és új lehetőségek megnyitására van szükség". A Fidesz elnöke sikerként értékelte, hogy a két legnagyobb határon túli magyar közösség, az erdélyi és a szlovákiai magyarok képviseletében megjelent Markó Béla (RMDSZ) és Bugár Béla (MKP) egyaránt arra kérte a magyar kormányt és miniszterelnököt, hogy álljanak át az igenek oldalára, így - megelőlegezve délutáni felszólalását elmondta - "most már elég sokan vagyunk, akik ezzel a kéréssel fordulunk a miniszterelnök úrhoz". Kifejtette, hogy a másfél év után most összehívott MÁÉRT mostani ülésének küldetését abban látja, hogy annak végén minden magyar állampolgár jó lelkiismerettel mondhasson igent "közös jövőnk egyik legfontosabb kérdésében".

Nekünk miért ne menne?

Azt a kételyt kell eloszlatnunk, amelynek oka az a bizonytalanság, hogy az emberek nem tudják, milyen következményekkel jár a december 5-i igen voks - szögezte le. Hozzátette, hogy a tanácskozás célja az, hogy tisztázzák a félreértéseket, és eloszlassák az aggodalmakat. Felhívta a figyelmet annak jelentőségére is, hogy a kettős állampolgárság megadását nemzeti érdekeinek megfelelő módon Románia és Szlovákia már megoldotta, a szerb kormány pedig éppen a napokban dönt arról, hogy a világban bárhol élő szerbek betelepülés nélkül is megszerezhető legyen a szerb állampolgárság. Nekik sikerült, éppen nekünk, magyaroknak, a magyar kormánynak ne sikerülne? - tette fel a kérdést.

Európai útlevél plusz kiadások nélkül

Ezért Orbán Viktor azt javasolja, hogy a MÁÉRT vagy az annak tagjaiból álló bizottság terjesszen törvényjavaslatot az Országgyűlés elé még a népszavazás előtt. A törvénynek meglátása szerint a mai magyar útlevéllel azonos okmányt kell biztosítania a határon túli magyaroknak, amely a magyarigazolvánnyal szemben, (amely a kormányváltás előtt egy Kárpát-medencei magyar útlevél volt, és amelyet a jelenlegi kormánykoalíció az "egységes magyar nemzet" kifejezéssel együtt törölt a státustörvényből) már az egész Európai Unióba való szabad beutazást is lehetővé tenné. Megerősítette, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök, és más nemzetközi jogászok is kijelentették, hogy nincs jogi akadálya annak, hogy a határon túl élő magyarok az egész Európai Unióban szabad mozgást lehetővé tevő útiokmányt kaphassanak. Beszámolt arról is, hogy a Fidesz azt szeretné nyilvánvalóvá tenni a mai tárgyalásokon, és a törvényjavaslatban rögzíteni, hogy az igen szavazat nem jár többletkiadással, a kettős állampolgárság egyetlen forint terhet sem jelent majd a magyar adófizetőknek. Harmadik pontként még a határokon átnyúló gazdasági kapcsolatokról is szeretne egy passzust elfogadtatni a készülő törvényben. Hangsúlyozta, hogy nincs akadálya a mai napon való megegyezésnek, és azután már csak az európai útlevél igazi jelentőségéről kell tájékoztatni az embereket, amely után bizonyosan meglenne a szükséges mennyiségű igen szavazat a kettős állampolgárság mellett december 5-én.

A kettős állampolgárság a magyar gazdaságnak is elemi érdeke

A határon túli magyarok ügye nem probléma, hanem vissza nem térő lehetőség Magyarország számára gazdasági értelemben is - húzta alá. Kifejtette, hogy ha tizennégymillióan rendelkezünk magyar útlevéllel, annak gazdasági jelentősége felbecsülhetetlen, hiszen az ország gazdasági határai kitágulnak, Budapest gazdasági regionális központtá válhat, és egyre több magyar-magyar vegyesvállalat jöhet létre. "Ha mindezt végiggondoljuk, akkor látható, hogy december 5-én igennel szavazni nem egyszerűen erkölcsi kötelesség és szívügy, hanem a magyarországi magyar társadalom elemi gazdasági érdeke is. Hogy ezt felismerjük, ahhoz csak az kell, hogy ne problémát lássunk, hanem a lehetőséget, amelyet most közösen kell megragadnunk" - mondta végül.

Forrás: http://www.szabad-europa.hu/online/printable/maert_1112.html

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat