ÁLLÁSFOGLALÁSOK

Duray Miklós

Nyílt levél a Nem-mel szavazókhoz

Volt egyszer egy magyar nemzeti egység, ellentéteink, acsarkodásaink, gyűlöleteink ellenére. A nemzet egysége - nemzedékekre szólón mély nyomot hagyva bennünk - mindig létrejött, amikor személyi érdekektől mentesen, pártállástól függetlenül kellett határozni a nemzet sorsáról, jövőjéről.

Az egység alapkövét mindig a nép jelentette, ha kellett kikényszerítve a feljebbvalók és az elöljárók egyetértését. Az összefogás utolsó nagy példája az 1956-os forradalom volt, amikor a nemzet egésze már csak lélekben lehetett együtt. De nemzeti egység alakult ki az 1920-ban ránk erőszakolt trianoni békediktátummal szemben is. A nemzet ugyan alárendelte magát a döntésnek, de nem fogadta el.

A ma élők tudatában a nemzet egysége akkor kezdett lazulni,

- amikor saját sorainkból álltak velünk szemben és magyarul vágták az arcunkba: a magyar egy bűnös nemzet,

- amikor ötvenhatban magyarul beszélők lőttek a tüntetőkre,

- amikor a megtorlás idején magyarul mondták ki a halálos ítéleteket és adták ki az utasítást az akasztásokra,

- amikor magyarországi politikusok magyarul mondtak le a nemzet államhatárokkal leválasztott részeiről, és

-amikor Magyarországon a politikusok magyarul buzdítják a választópolgárokat, hogy "bátor hazafisággal" szavazzanak NEM-mel a minden magyar állampolgári egyenrangúságára, kiutasítva a hazából azokat, akik még mindig a nemzet egységében látják közös jövőnket.

Akik a NEM-mel szavazásra buzdítanak az állampolgárság ügyében, félrevezetik, megtévesztik, riogatják az embereket.

Mert nem igaz a nyugdíjak veszélyeztetettsége, az adóterhek fokozódása, a munkanélküliség növekedése, az egészségügyi ellátás összeomlása. Aki ezzel riogat, nem mond igazat, hanem megtéveszt és a büntetőjog szerint büntethető, mert közérdekű adatokat hamisít.

Az állampolgárságnak egyik automatikus velejárója az útlevél, ami csak határátlépésre jogosít.

Alanyi jogon még további három jogosultság vehető igénybe: hatvanöt éven túl az ingyenes tömegközlekedés, az ettől fiatalabb nyugdíjasok számára a félárú menetjegy és a nyugdíjasok ingyenes belépője a közgyűjtemények kiállításaira. Ez utóbbi három jogosultsággal azonban élhet az európai unió minden polgára is. Kérdem: miért nem ez utóbbiaktól kell félteni Magyarországot és miért a magyaroktól?

A határon túli magyarok tömeges bevándorlásával rémisztik a kevésbé tájékozottakat. De milyen alapon?

Határon túli magyarok éppen azért vannak, mert szeretik szülőföldjüket és a trianoni határok meghúzása ellenére ottmaradtak, noha akkor sokkal több okuk lett volna az elhagyására, mint most. Vannak, akik azt terjesztik, hogy közülük több mint nyolcszázezren, magyar állampolgársággal a zsebükben egyszerre fölkerekednek, és vérszívó siserehadként ellepik Magyarországot. Sőt mi több, mindannyian egyszerre felveszik a nyugdíjukat, a munkanélküli segélyüket, a családi pótlékot, a szociális támogatást, a gyereknevelési támogatást, mindegyikük csakazértis veseműtétet hajtat végre magán és ugyanabban az időben igénybe veszik az összes utazási meg egyéb kedvezményt sőt még a temetési hozzájárulást is - ugyanis a több mint ötszáz milliárd forintot kitevő tehertétel és a 20 ezer forintos adóteher növekedés csak ilyen feltételezéssel lehet igaz.

Akik ezt terjesztik, nem csupán nem értenek a magyarországi közjoghoz, de rémhírterjesztők is. E szerint az észjárás szerint azt is mondhatnánk, hogy Magyarországon tízmillió adócsaló él és a központi költségvetésnek nem lesz bevétele, csak kiadása. Ez ügye badarság, de mennyire - és mennyire sértő is.

A népszavazás ennek ellenkezőjéről szól. Most, aki Magyarországi állampolgárságot akar szerezni, annak Magyarországon kell letelepednie. A népszavazáson azonban arról kell IGEN-nel dönteni, hogy úgy lehessen egy magyar ember magyar állampolgár is, hogy a szülőföldjén maradhasson. És arról is szól, hogyan tervezhessük a közös európai jövőnket, kárpát-medencei magyar jövőnket.

A nemmel szavazók nem a jövőre fognak szavazni, hanem a nemzet egy részének a kirekesztésére. Hogyan fognak ezután szembe nézni az általuk kirekesztettekkel, hogyan állnak majd ezután szüleik, nagyszüleik sírjához?

Sokan csak a rendszerváltozás után kezdtek rádöbbenni, hogy magyarnak lenni többet jelent, mint magyarul beszélni vagy Magyarországon lakni, mert a magyar nemzet tagjai sokkal többen vannak, mint Magyarország lakossága. Ezt ma már egyre többen tudják.

Ezért mondjunk nemet a nemre, hogy IGEN legyen belőle.

Legyünk többen!

Duray Miklós

Nyílt levél az IGEN-nel szavazókhoz

A nemzet akkor kerül veszélybe, ha belülről bomlasztják. Mert a nemzet szervezete ugyan képes védekezni a külső támadásokkal szemben, de megroskad a belső kórtól.

Soha sem gondoltam volna, hogy tizenöt évvel a rendszerváltozás után Magyarországon olyan véres vita alakulhat ki, nemzeti közügyben mint most az állampolgárság miatt. A vita lényege: szétverik-e szemünk láttára a nemzetet, vagy közös erővel egységesítjük.

A jegecesedési pontban az a kérdés jelenik meg, hogy igent mond-e a magyarországi választópolgár a magyar állampolgárság folytonosságára, vagy önszántából hitelesíti, azaz véglegesíti a nemzet szétdaraboltságát?

A nemzet mostani nyolc részre szakítottságát ugyan nemzetközi szerződés mondta ki, de nem tiltotta meg, hogy az állam belső jogi eszközeivel ne ellensúlyozza ennek káros hatását. A nemzet államhatárok fölötti egyesítése illetve újraegyesítése, a nemzet egységének megóvása vagy újraállítása a nemzet illetve az állam belső ügye maradt a mai napig.

A magyar állampolgárság folytonossága a belső jog szerint több mint ötven évvel ezelőtt, a kommunista puccs után szűnt meg, mert az akkori magyarországi parlament így döntött. Ezért nem véletlen, hogy ma éppen utódaik szeretnék megakadályozni a helyreállítását.

A nemzeti tudat elleni támadásaik ugyancsak régi gyökerűek. Leggyakoribb eszközük az érzelmek pénzre cserélése, a szolidaritás átváltása érdekcsoportok közötti ellentétekre, a társadalom megosztása akár hazugságok árán is és legújabban a lelkiismeret és az értelem szembeállítása. Mert lássuk: szembe állították egymással a két, egy tőről fakadó érzelmet is: a hazafiságot és a nemzeti érzést. Mert szerintük hazafi az, aki nemet mond a nemzetre.
Az állampolgárság ügye a sorra kerülő népszavazás viszonylatában nemzetpolitikai ügy. De azáltal, hogy a kormánypárti pártelnökök elutasító álláspontra késztették pártjaikat, pártpolitikai üggyé süllyesztették a nemzetpolitikát. Ezzel azt a látszatot keltik, mintha a különböző pártok, illetve a jobboldal és a baloldal között zajlana a vita, mintha csupán a pártok versengéséről szólna mindez. A pártok szavazóit pedig nemzetpolitikai ügyben igyekeznek egymással szembeállítani. Pedig éppen az állampolgárság jogfolytonosságának a visszaállítása lehetett volna az óhajtott társadalmi békét is helyreállító jó ok.

Úgy tűnik, mintha végérvényesen kettészakadt volna a magyar társadalom, pedig csak megosztott, mert megosztották. A választóvonal látszólag pártpolitikai jellegű, de valójában teljesen másról tanúskodik. Mert az egyik oldalon áll a nemzet azon része, amelyikben még nem rendült meg a nemzeti tudat, különböző pártok, a jobboldal és a baloldal támogatói találhatók közöttük, sőt a pártoktól teljesen független emberek is. Ezen az oldalon áll az államhatárokkal leválasztott magyarság túlnyomó része. Itt áll tehát a nemzet többsége. A másik oldalon állnak azok a pártkorifeusok, akik meghirdették, hogy nemmel fognak szavazni az állampolgárságra, és ott találhatók azok, akiket befolyásolni tudtak, valamint azok is, akik meggyőződésből utasítják el a nemzetet vagy a magyarságot.

Úgy tűnik tehát mintha az egyik oldalon állna a nemzet, a másik oldalon, pedig a nemzet ellenfelei. De ez is csak látszat.

Vitathatatlan, hogy a két fél közül a nagyobbikat a Nemzet alkotja. De kik alkotják a kisebbik rész zömét? A megtévesztettek, akiket becsaptak, akikben félelmet keltettek, akik máig nem tudtak megszabadulni a kommunista téveszméktől. Akiknek egy része szabadulni szeretne onnan, de még nem látta meg a feléje nyúló segítő kezet. Segítsünk hát nekik, hogy visszajöhessenek a mi oldalunkra, a nemzet gyógyultjai közé.

A népszavazás tehát sok mindenről fog szólni, nem csupán az állampolgárságról. Mert az emberi és a nemzeti önbecsülésünk tétje van rajta. Talán az utolsó pillanatban elindít egy önvizsgálódást is, esetleg szégyenérzetet azoknál, akik még a túloldalon vannak és talán a szavazó helyiség kapujában döntenek majd az IGEN mellett, azt azonban mindenképpen tudatosítanunk kell, hogy az ilyen ügyben kiírt népszavazásra felkészületlen volt a magyarországi társadalom. A sikere azonban hozzájárulhat lelki egyensúlyunk helyreállásához.

Az állampolgárság ügyében tulajdonképpen nem is lett volna szabad kiírni népszavazást, hiszen a nemzet elcsatolt része nem vesztette el eredeti magyar állampolgárságát, hanem erőszakkal elvették tőle. De ha már lesz népszavazás, nem titkos szavazásként kellene megrendezni, hanem nyíltan, követelésszerűen kellene kimondani az IGEN-t. Úgy kellene megrendezni, mint egy nyilvános felterjesztést, egyetlen válaszadási lehetőséggel. Úgy, hogy a nemzet minden tagjának lehetősége lenne azt mondani: IGEN, állítsuk helyre a magyar állampolgárság jogfolytonosságát.

De ha már lesz népszavazás, és az kétfajta választ ismer, akkor segítsünk mindenkinek, hogy az egyetlen helyes válasz kerülhessen túlsúlyba, az IGEN.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat