CIKK

Guther M. Ilona

Gyurcsány-Kasza-Bugár találkozó Budapesten

Tárgyalássorozat lesz, de csak a Szülőföld programról

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök január 13-án megbeszélést folytatott Kasza Józseffel, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Szövetségének elnökével és Bugár Bélával, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnökével. A találkozót a VMSZ és az MKP elnöke kérte. [Egyes nyilatkozatok szerint a Szabadkán alakult Határontúli Magyar Szervezetek Fóruma bízta meg Kasza Józsefet magyarországi tárgyalásokkal - a szerk.] A Miniszterelnöki Kabinetiroda által kiadott sajtóanyag szerint Gyurcsány Ferenc a megbeszélés kezdetekor megköszönte, hogy sor kerülhetett a találkozóra. "Az a törekvésünk - mondta -, hogy azokat a pontokat keressük, amelyekben egyetértés van, amelyek előre viszik azt az ügyet, amelyben mindannyian hiszünk. Van közös dolgunk egy erősebben együtt élő és összetartó magyar nemzet közös életének segítésében, az azért vállalt felelősségben!"

A miniszterelnök leszögezte: a sokszor hangoztatott közös felelősség alapja a közös cselekvés, de hozzátette, hogy ehhez közös akarat kell. Tárgyalópartnereit emlékeztette a január 6-án ismertetett ötpontos javaslatára, amely "a nemzetért viselt szélesebb és tágabb felelősség megélésére és érvényesítésére vonatkozik". Hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy könnyebb legyen a hétköznapi élet a szülőföldön. "Ez elsősorban gazdaságfejlesztést, a környezet fejlesztését, több munkahelyet, jobb fizetéseket igényel - mondta. - Merthogy ez a gondja-baja mindenkinek, s csak egy normális életben lehet megőrizni a többes identitást. Erről szól a Szülőföld program." Vázolva az ötpontos javaslatot kijelentette: "Ezekről tárgyalni kell. Én a tárgyalásnak vagyok a híve, amely végén megállapodások kell hogy szülessenek. Mert azt gondolom, hogy azok, akiket képviselünk, mi is meg ti is, elsősorban eredményeket várnak tőlünk, nem pedig hangzatos politikai nyilatkozatokat." A kettős állampolgárság kérdésére bevezető szavaiban nem tért ki.

A megbeszélést követő sajtótájékoztatón a miniszterelnök közölte, hosszú és részletekbe menő konzultációt folytattak arról, hogy milyen konkrét lépéseket igényel a közös nemzeti felelősség megerősítése, mi ebben a feladata a magyar kormánynak, mi a feladata a Magyar Köztársaságnak, s hogyan tudnak ehhez hozzájárulni a határon túli magyar közösségek, illetve azok különböző közéleti politikai szerveződései. A megbeszélésen egyetértettek abban, hogy az utakat és a megoldásokat tárgyalásokon keresztül kell keresni.

Abban állapodtak meg, hogy január végéig olyan szakértői konzultáció-sorozatot tartanak Budapesten, amelyen valamennyi részletelemét megvitatják a kormány által meghirdetett ötpontos - A nemzeti felelősségért nevet viselő - programnak. "Úgy és olyan tartalommal kívánunk dönteni, hogy az lehetőség szerint minél több ember véleményével találkozzon - szögezte le a miniszterelnök -, ezen belül elsősorban nyilván a határon túl élő közösségek véleményével." A kormányfő reméli, hogy a következő hetekben arról tudnak majd beszámolni, hogy számos részletkérdésben előrehaladtak, és ezekben új megoldások, új jogszabályok, új intézmények születnek.

"Mondhatom, hogy egy nem könnyű tárgyalás végén vagyunk - nyilatkozta Kasza József. - Köszönetet mondok miniszterelnök úrnak az erre szánt idejéért, alapos hozzáállásáért, s amint tapasztaltam, jóindulatáért, hogy elmozduljunk a holtpontról. Mert az álláspontok megközelítése, egyeztetése közös feladatunk. Ugyanis ezt követeli az a nemzetstratégia, amely a határon belüli és határon kívüli magyarság közös érdeke: a nemzetegyesítés. Hogy hogyan eljutni eddig: ezt kell hosszú tárgyalások során körvonalazni, keresni a megoldásokat. Mikor jóindulatról beszélek, akkor úgy látom, hogy a határon kívüli magyarság a tárgyalások során partnerre találhat a megoldások keresésében. A bizalmat megelőlegezve én remélem, hogy nem kell túl hosszú időnek elmúlni ahhoz, hogy elfogadható megoldások szülessenek."

Bugár Béla véleménye szerint pozitívan ért véget a tárgyalás. "Én úgy érzem - mondta -, hogy az a fajta feszültség, ami az elmúlt hetekben tapasztalható volt, feloldódni látszik. Megegyeztünk, hogy tárgyalunk, s a bennünket érintő kérdésekben közösen fogjuk kialakítani az álláspontunkat. Én ezt pozitív folyamatnak tartom. Mindannyiunk érdeke az, hogy közösen keressük közös dolgainkra a megoldásokat. A mai tanácskozás eredményeként bízom benne, hogy ezt már a hónap végéig, az első szakmai tanácskozáson meg tudjuk tenni. Ezt köszönjük, miniszterelnök úr!"

A kettős állampolgárság ügyében feltett újságírói kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc leszögezte: a magyar kormány álláspontja ebben a kérdésben ismert. "Azt látjuk megoldásnak, amit önök ismernek: a határon túliak státuszának alkotmányos rendezését, ha kell, alkotmányos törvények pontosítását és módosítását, és ezt követően a határon túl élők számára a Magyar Köztársaság, illetve lehetőség szerint az Európai Unió tagországaiba szóló útlevél megadását. Hozzáteszem: ezt is igen- igen sok vitával, sok küzdelemmel és sok tárgyalással tartjuk elképzelhetőnek és járhatónak abban a nemzetközi jogi környezetben, amelyben élünk. Azt szeretném, ha legalább tennénk olyan lépéseket, amelyek jó irányba haladnak. Ha megtettük ezeket a lépéseket, akkor lehet majd gondolkodni újabb lépéseken. Nagyon boldog lennék, ha legalább idáig politikai értelemben rövid idő alatt eljutnánk."

Kasza József szerint a kettős állampolgárság kérdése a népszavazással kényszerpályára került. Megjegyezte, erre a veszélyre idejében felhívta a figyelmet, de ha már bekövetkezett, ebből a helyzetből kell megtalálni a kiutat. "Ez nem megy máról holnapra - tette hozzá. - Ismertek az álláspontok egyik részről és a másikról, ezt a kettőt kell idővel és a lehetőségekhez mérten közelíteni." Bugár Béla kijelentette, az út, amelyen e találkozóval elindultak, feltételezi a kompromisszumkészséget. "Nem hiszem, hogy jó lett volna, hogyha mindkét fél keményen elmondja, hogy márpedig innen nem mozdulunk el - szögezte le. - Tehát éppen ez az az út, ami elvezethet ahhoz a célhoz, amit korábban is mondtunk, hogy az akadálymentes kapcsolattartás az, amit el szeretnénk érni. Mi egyféleképp látjuk, a kormány másféleképp gondolja ezt. Erről fogunk tárgyalni, és többek között azokról a programtervezetekről is, amelyek az elmúlt időszakban már többször elhangzottak."

A találkozón jelen volt Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, valamint Avarkeszi Dezső, akit a kormány azzal bízott meg, hogy készítsen átfogó koncepciót az idegenrendészeti, honosítási és bevándorlási ügyek finanszírozási, ügykezelési és jogi szabályozását illetően.

Forrás: Romániai Magyar Szó, 2005. január 14.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat