Interjú

Ötszáz bizony dalolva ment.

Interjú Pap Gézával, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökével

December 5-én Magyarországon a szavazók arról dönthetnek, hogy az anyaországon kívül élő magyarok kedvezményesen kettős állampolgársághoz juthatnak-e. Miután Mádl Ferenc köztársasági elnök kihirdette a népszavazás dátumát, ádáz csata kezdődött. A magyarság újra megosztott lett, ezúttal azonban "csak" az anyaországban. Az egyik tábor az igen mellett, a másik a nem mellett kampányol. Először arról kérdeztem Pap Géza püspököt, milyen érzéseket kelt mindez a határon túl?

- Szomorúan tapasztalom, hogy Magyarországon ez politikai kérdés lett. Számunkra azonban érzelmi kérdés. Nekem, nekünk, borzalmasan fáj, ami most ott történik. Nagyon megdöbbent nemcsak az, hogy népszavazásnak kell döntenie a kérdésről (amikor a környező országokban egyszerű kormányrendelettel oldották meg a határon kívül élő polgárok sorsát), hanem az is, hogy egyesek arra buzdítanak, a lakosság nemmel szavazzon. Borzalmasan fáj, mert úgy érezzük, egységes nemzettesthez tartozunk, önhibánkon kívül kerültünk a határon túlra, és végre eljött az ideje annak, hogy konkrét bizonyítékokat kapjunk az anyaországtól arra nézve, hogy mi is az egységes magyar nemzethez tartozunk. Azért fáj ez a NEM, mert ezt úgy fogjuk fel, mintha az édesanya letagadná a gyermekét, testvér megtagadná testvérét. Egy hasonlattal élve úgy hangzik számunkra ez a szavazás, mint amikor egy családból valaki önhibáján kívül messzire kerül, s mikor hosszú évek után visszaérkezik, a család népszavazás útján próbálja eldönteni, hogy a hazatérő tagja-e a családnak vagy sem. Pál szavaival mondom: nem mondhatja pedig a szem a kéznek: nincs rád szükségem; vagy viszont a fej a lábaknak: nem kellettek nekem" (1 Kor 12,21). Aki egységes magyar nemzetben gondolkodik, annak válasza december 5-én csakis az igen lehet.

- Számos magyarországi és határon túli szervezet, alapítvány igyekszik kivenni részét a szavazás népszerűsítésében, ez alól az egyházak sem kivételek. Az Erdélyi Református Egyházkerület nemrég körlevélben fordult az erdélyi lelkészekhez. Miről van szó?

- Többen kérdezték, hogyan tudnánk ráébreszteni a magyar választópolgárokat arra, hogy mi is az egységes nemzet része vagyunk. Püspöktársaimmal való beszélgetések során fogalmazódott meg az ötlet: jó volna, ha a szavazást megelőző vasárnapon és a szavazás napján határon túli lelkészek szolgálnának Magyarországon. Akkor még nem számítottunk arra, hogy ilyen sokan fognak jelentkezni. Erdélyből kb. 250, a Partiumból 150 lelkész indul útnak, Kárpátaljáról, Felvidékről és Délvidékről még 100 lelkész vállal majd szolgálatot. Összesen tehát 500 Kárpát-medencei református lelkész fog Magyarországon szolgálni.

- December 5-én már kampánycsend lesz. Sem a prédikációban, sem azon kívül nem lehet az igenre buzdítani a szavazókat. Csak a részvételre. Nem túl késő?

- Ez az akció november 28-tól tart december 5-ig. Tudjuk, hogy 5-e kampánycsend, de nem is a kettős állampolgárságról, a szavazásról szeretnénk prédikálni. Mi Isten igéjét szeretnénk hirdetni a testvérek között. Persze szeretnénk elmondani érzéseinket, gondolatainkat. Szeretnénk velük együtt az ige felé fordulni, és Istenhez imádkozni. Ezt teszi ugyanakkor Erdély minden református gyülekezete is. Mi küldöttségbe megyünk, hogy őszintén megkérdezzük azoktól, akiknek Isten a jövőnket a kezébe tette: meddig tart még a mi babiloni fogságunk, meddig maradhat életben az a leszakított testrész, amelyet itthon is, otthon is idegenként kezelnek?

- Mi a reménység, lesz-e sajtóvisszhangja a kezdeményezésnek? Milyen érzéseket vált(hat) ki mindez az anyaországiakból?

- Merjük remélni, hogy a templomba látogatók megértik azt az üzenetet, amelyet mi viszünk. Nem kívánjuk megnehezíteni a Magyarországon élők helyzetét, nem kívánjuk elvenni a kenyerüket, nem kívánjuk azt, hogy nagyobb legyen az adójuk. Nem szeretnénk bármivel is a terhükre lenni, nem kívánjuk elözönleni az országot. Elmegyünk, elmondjuk az üzenetet, utána hazajövünk, és megvárjuk, hogy mi lesz a népszavazás eredménye. Az viszont tény, hogy ez a szavazás, és a körülötte tapasztalt acsarkodás már most üzenetértékkel bír, hiszen világossá tette számunkra, hogy kisebbségi sorsunkban kire számíthatunk és kire nem.

- Egyik körlevél elején Arany János-mottó szerepelt: ötszáz bizony dalolva ment. Vajon - az idézetet folytatva - nem lángsírba megyünk-e? Több száz lelkész kel útra a fagyos decemberi hónap első vasárnapján. A gyülekezetek két napig lelkész nélkül maradnak. Feltehetőleg a határon való átkelés sem lesz zökkenőmentes. Megéri-e ezt az áldozatot hozni akkor, amikor ismerjük a magyarországi átlagpolgár viszonyulását a határon kívül élőkhöz?

- Igen, valóban dalolva megyünk: Tebenned bíztunk eleitől fogva, és minden áldozatot örömmel vállalunk. De ha a folytatásra gondol, akkor azt is tegyük hozzá, hogy "de egy se bírta mondani, hogy: éljen Eduárd!" Igaz, a lelkészek elmennek, de a gyülekezetek mégsem maradnak istentisztelet nélkül. Minden gyülekezet megkapta azt a prédikációt és imádságot, amelyet Kozma Zsolt teológiai professzor erre az alkalomra írt, s amit a kántor vagy valamelyik presbiter fog felolvasni.

Mi történik akkor, ha az anyaország megtagad minket? Biztos, hogy számunkra ez nagyon keserves volna. De Ézs 49,15 szavait idézem: "Hát elfeledkezhet-e az anya gyermekéről, hogy ne könyörüljön méhe fián? És ha elfeledkeznének is ezek: én te rólad el nem feledkezem." Mi azzal a hittel és reménységgel megyünk el és jövünk vissza, hogy megtörténhet, az anyaország megfeledkezik rólunk, megtörténhet, hogy többen szavaznak nemmel vagy éppen nem lesz elég érvényes szavazat, de mi akkor is az egységes magyar nemzethez tartozunk. És ha az anya megfeledkezne gyermekéről, mi továbbra is abban bízunk, aki nekünk megígérte, hogy rólunk soha el nem feledkezik.

Somogyi Botond

Forrás: Szabadság, 2004. november 27.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat