Interjú

Európai integráció, keresztény egység, kettős magyar állampolgárság

Beszélgetés Csete Szemesi Istvánnal,
a református keresztyén egyház püspökével

A közelmúltban Szabadkán és Óbecsén tanácskoztak az országban tevékenykedő keresztény-keresztyén egyházak méltóságai, a szerbiai, a tartományi és az állami szervek vezetői, az önkormányzatok képviselői, a nemzetközi szervezetek, a külföldi országok és az Európai Unió képviselői az európai integrációról és az egyházak szerepvállalásáról ebben a folyamatban.

A tanácskozás kapcsán kértük rövid beszélgetésre Csete Szemesi Istvánt, a református keresztyén egyház püspökét.

- Püspök úr, arra kérnénk, összegezze az értekezlet céljaival és fontosságával kapcsolatos véleményét.

- Úgy gondolom, hogy matematikailag is pontos meghatározás az, hogy ez az értekezlet történelmi volt. Először is azért, mert ilyen összetételben egyházi és világi vezetők még nem jöttek össze. Ezúttal a pravoszláv egyház pártriárkája, a római katolikus egyház érseke, a reformáció három egyházának püspökei, az Egyesült Nemzetek főtitkárának küldötte, az Európai Unió képviselője, a köztársasági kormány elnöke, művészek és szakemberek beszéltek az egész ország polgárai jövőjének jobbá tételéről, a múlt sajnálatos melléfogásait, hibáit figyelembe véve, mint elkerülendő buktatókat az eljövendő korszakban.

Az értekezlet az egymás véleményének tiszteletben tartó meghallgatásával, az egymás megismerése értékeinek a megvallásával volt teljes. Hasznos volt, helytálló, remélhetőleg a jövőben építő folyamatokat indított el. A hajtóerő, amely bennünket összehozott, nem földi, emberi bölcsességből fakadó. A konferencia igei mottója is mutatja. Jézus szavait választottuk vezérigéül: "Az én békességemet adom néktek"... Ennek a békességnek az útjait, módszertanát, megvalósíthatóságát kerestük, hiszem: találtuk meg máris, e rövid idő alatt is. A garancia, hogy ez megvalósulhat, az volt, hogy az egyházak vezetői és papjai istentiszteleteken, áhítatokon kérték az örökkévaló Istent, hogy könyörüljön rajtunk, Európának ezen a hullámveréses helyén, ahol nehéz csendes öblöt találni a kikötéshez, hogy a békés építőmunka, a felvirágzás végre elkezdődhessen. Ha mindezt nem Teremtőnk és Megváltónk nevében tettük volna meg, üres szalmacséplés lett volna összejövetelünk. Így azonban reményt keltő kezdeményezéssé vált.

A záróközlemény egy már évtizedek óta elkezdett folyamat, az egyházak egymáshoz való közeledésére való újabb, erőteljesebb elkötelezésének a kölcsönös ígérete volt.

Az egyházak a világi intézményeket és az alkotó, felelősséggel bíró egyéneket buzdították a vallási, kulturális és nemzeti együttműködésre.

A 21. századi továbblépés mindezeken a területeken nem jelenti azt, hogy vallási, nemzeti vagy kulturális önazonosságunkból bármit is feladjunk. Ellenkezőleg, egymás gazdagságának és szépségének meglátása olyan vonzóerő, ami hasznos, ízletes gyümölcsök teremtésére serkenti majd az egyházak, népek időben terebélyesedő fáit.

- A hazai értekezleten taglalt, rendkívül fontos kérdés mellett bennünket most leginkább a kettős állampolgárság kapcsán, Magyarországon kiírt népszavazás körüli történések foglalkoztatnak. Mi a püspök úr véleménye erről a kérdésről?

- Erre csak azt mondhatom, hogy ez immár több mint nyolcvanesztendős feszült, reményteljes, sokszor könnyes várakozásnak a beteljesülése lenne. Mert reménységemről, reménységünkről, a nemzet többségének a reménységéről van itt szó. Önhibánkon kívül kerültünk ebbe a helyzetbe.

Elnöktársammal, Póth Péter szabadkai mérnökkel együtt, aki a református keresztyén egyház főgondnoka ebben az országban, küldjük a Magyar Szó olvasóinak a magyarországi református egyház és a határon kívül rekedt magyar reformátusok együttes üzenetét, amely 2004. november 17-én, Beregdaróczon mondatott ki: "A Magyar Református Egyházak Generális Konventje 2004. július 8-i megalakulásakor kimondta, amit a magyar reformátusság Trianon óta mindig képviselt, hogy egyházunkat is ért több évtizedes szétdaraboltságot orvosolni kell. A Kárpát-medencei magyar református egyházkerületek határozottan támogatják a kettős állampolgárság megadását a határon túli, kisebbségben élő magyarok számára. A népszavazás kimenetele hosszú távon meghatározza a magyar nemzet jövőjét. Az IGEN kimondása összekötheti azt, ami évtizedekkel ezelőtt elszakadt. Minden jóakaratú magyar állampolgárt a népszavazáson való részvételre és a történelmi jelentőségű IGEN kimondására biztatunk. Meggyőződésünk, hogy a kettős állampolgárság megadásával érdekeink és jövőnk képviseletére új lehetőségek nyílnak az egységesülő Európában. Gondoljunk például a Szerbiában élő magyarok védelmére! Szeretnénk megnyugtatni minden kétségeskedőt, hogy a népszavazás kérdésfelvetése nem a kettős állampolgárság azonnali megadására vonatkozik. Az IGEN-nel arról döntünk, hogy a Magyar Köztársaság Parlamentje 80 év mulasztását pótolva, a határokon kívülre került magyarok helyzetét törvényben rendezze. Kérjük a választópolgárokat, hogy ne mondjanak le arról a jogukról, hogy az általuk választott képviselőket a népszavazás kötelezze erre a feladatra. Mások tévedéseit 2004. december 5-én csak a magyar választópolgároknak van módja helyrehozni. Közös meggyőződésünk, hogy a kettős állampolgárság megadását a határon túli magyarság a magyar nemzet részeként, a szülőföldön maradás megerősítéseként éli meg. A kettős állampolgárság nem szegényebbé, hanem gazdagabbá teszi Magyarországot. A testvériesség sohasem teher, hanem a teljesebb élet lehetősége.

Lejegyezte: LAJBER György

Forrás: Magyar Szó, 2004. december 2.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat