publicisztika

Szerbhorváth György

A mi utcánk

A mi utcánk lakói nem ragaszkodnak görcsösen a kettős állampolgárság ideájához, pontosabban ahhoz, hogy a magyar állampolgárok szavazzanak igennel a népszavazáson. A mi utcánk lakóinak egy része már rég magyar állampolgár, és nem is él a mi utcánkban, áttelepültek, nekik ezért nem kell. Mások nem is tudnak a dologról, annyira leszakadtak, elszegényedtek - se pénz, se infó. És akadnak olyanok, akiknek jól jönne, de egyáltalán nem biztos, hogy áttelepülnének.

A mi utcánkban némelyek most erősen szidják a szocikat és a liberálisokat, és úgy vannak vele, hogy akkor nekünk már nem is kell a kettős állampolgárság, menjenek a fenébe ezek a magyarok, ide többé ne jöjjenek burekért meg pálinkáért, ez tiszta megalázás, épp azért sem kell nekünk az, amit nem adnak meg.

A mi utcánkban egyesek elfeledik, hogy a kettős állampolgárság gondolatát 1992-ben Konrád György és Végel László vetette fel, de mint a legtöbb liberális gondolat, gyorsan feledésbe merült. A mi utcánkban, de másutt is, méginkább elfeledik - pedig csak pár éve történt -, hogy amikor a Fidesz volt hatalmon, ők sem támogatták a dolgot, mert szerintük elég az, ha a zakózsebben, a szív fölött dobog a magyar igazolvány, ezzel már meg vagyunk mentve.

A mi utcánkban két kocsma van, az egyik az egyik végén, a másik a másik végén, az emberek alighanem itt felejtik el mindezen dolgokat. Bár speciel mi egyikbe se járunk, szerb zenét engednek a szerb menekült pincérnők a szerb menekült vendégeknek, akik már nem is menekültek, van szerb-montenegrói és van horvát vagy bosznia-hercegovinai útlevelük. De laknak itt dalmáciai menekültek is, csempészáru eladásával foglalkoznak, ám ez a helyzet szintén abszurd: szerbiai, zárjegyes cigit árulnak ugyanannyiért, mint a trafikban.

Zoli, a kőműves meséli, hogy a boszniai szerbek fővárosában, Banja Lukában - hol testvére is él - megalakult a magyarok szervezete, és egyre többen lépnek be szerbek és horvátok is, mert a kettős magyar állampolgárságra bazíroznak. Szegények még nem tudják azt, amit mi már igen, hiszen magyarul csak páran tudnak közülük.

A mi utcánkban lakik a volt műszakitanárom, mindkét fia már odaát él, de jómagának is Magyarországon van cége, magyar az útlevele és az autója is. Édesanyja viszont falunk egyik leghíresebb embere, jugoszláviai vívóolimpikon volt Berlinben 1936-ban, látta Hitlert. Kilencven elmúlt, és nem tervezi az átköltözést, legalábbis a tanárom, azaz a fia szerint. A gyerekek viszont jól vannak, jól keresnek, és még az adózást is meg lehet buherálni.

A mi utcánkban van az óvoda. Hogy a kölkökkel mi lesz, persze még nem tudni, de egy részükkel bizonyára az, mint a szintén egykor itt lakó unokatestvéreimmel és még pár utcabéli fiatallal, akik ma már mérnökök, orvosok Budapesten. A magyar állam ösztöndíjasai voltak, és noha az Oktatásügyi Minisztériumban időnként mindig eszébe jut valakinek, hogy a határon túli diákoknak alá kell írniuk egy szerződést, miszerint a stúdiumok végeztével hazatérnek, ez végül rendszerint nem történik meg, mert miért történne meg - jól jár így mindenki, a fiatalok dolgozhatnak, jobban élhetnek, mint mondjuk a mi utcánkban, a magyar állam pedig magasan szakképzett adófizetőkre tesz szert.

A mi utcánkban per pillanat egy házat renoválnak, de a tulaj is a magyar fővárosban tesz szert a lére.

Talán igen fiatal unokatestvéreim, a szomszédaim is a magyar államot veszélyeztetik, mintegy csapásmérők lesznek húsz éven belül a magyarországi munkaerőpiacon - Andrea 11 éves és országos zongorabajnok, Márk 8 éves, és csak azért nem lesz Lékó Péter, mert Bácska egy Lékót már adott a magyaroknak és őt más is érdekli. Mimi pedig hároméves, be nem áll a szája, több nyelven eleve, viccesebb kedvében nekem szerbül köszön, amúgy is az egész család eszperantista. A magyarországi populációt ilyen emberekkel riogatja per pillanat a kormányoldal.

Persze riogathatná a mi utcánk legszegényebb családjával is, én sem igen tudom, hányan vannak, olykor ők maguk sem, eleve két apa jut egy anyára, és nem tudni pontosan, melyik gyereknek ki a faterja. Annyira szegények, hogy a szomszéd faluig sem tudnának eljutni, nemhogy előbb szerb, majd magyar útlevelet kérjenek.

A mi utcánkban van a piac is, és egyelőre mindenféle magyar áru kapható, például trappista sajt és Pick szalámi.

A mi utcánkban lakom én is, és igaz, hogy itt dolgozom, itt, az íróasztalomnál, de Magyarországra dolgozom szinte kizárólagosan, onnan élek. De hogy hogyan jutok hozzá mondjuk a honoráriumhoz? Nos, ezt a kérdést most nem feszegetném, nem mintha adócsalás esetéről lenne szó, de hát mégis.

A mi utcánk tehát ismeri a kettős állampolgárság fogalmát. Meg a Doppellebenét is. Csakhogy arra, hogy ki milyen kettős életet éljen - lásd a fenti példákat -, nem lehet se igennel, se nemmel szavazni, arról a mi utcánkban ki-ki maga dönt. És egyre kevesebben, de ezt a problémát átengedem a nemzetmentőknek.

Forrás: Élet és Irodalom, 2004. november 19.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat