publicisztika

Friedrich Anna

Kimondott NEM-mel eltaszítva

Az újabb Trianon már elkezdődött

Kérjük-e, akarjuk-e ezek után? A kettős állampolgárságot, pontosabban azt, hogy a külhoni magyarok könnyített eljárásban megkaphassák a magyar állampolgárságot? Kérjük-e, akarjuk-e - ha egyáltalán valaha meglesz a lehetőség erre - amikor eleve sunyi, számító lumpenproletároknak néznek bennünket, akik alig várják, hogy kifosszák a magyar egészségügyet és nyugdíjkasszát, és az éhező gyerekeiket a magyar adófizetők terhére akarják megetetni...

Hogy mi után aktuális-e kérdés? Természetesen azok után, hogy november 2-án, kedden a magyar Országgyűlésben az uralkodó MSZP és SZDSZ kettős nemet mondott, vagyis a nem választ hirdette meg a december 5-ére meghirdetett magyarországi népszavazás helyes válaszának. A kormányzó pártok ezzel azt üzenték a magyar állampolgároknak, hogy az ügydöntő népszavazáson nemmel szavazzanak a külhoni magyarok kettős állampolgárságára és a kórházak privatizációjának a leállítására. Mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fogalmazott, a határon túli magyarok érdekében a nem választ tartja a helyesnek a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson, mert a rövid távú haszonszerzésnek az árát később az egész nemzeti közösség fogja megfizetni - állt a Népszabadság szerdai tudósításában, csütörtökön meg már a napilapok Kasza Józsefnek, a VMSZ elnökének Gyurcsány Ferenchez írt nyílt levelét közölték, amelyben kifejti, hogy a kettős állampolgárság elutasítása a határon túli magyarok körében olyan lelki traumát fog okozni, aminek katasztrofális következményei lesznek.

Érdekszövetségek status quója

Az azóta eltelt egy hét alatt átélt lelki traumák alapján máris kimondhatjuk: már a magyarországi ügydöntő népszavazás előtt érezzük a katasztrofális következményeket, hiszen a populista anyaországi vita jócskán megingatta külhoni önbecsülésünket.

Hogy a magyar kormányzó pártok miért mondanak nemet a kettős állampolgárságra, azt az M2-es tévécsatornán a Nap-keltében szereplő Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető már a múlt kedden reggel „szépen” kifejtette. Merthogy a kettős állampolgárság következménye a tömeges betelepülés lesz, megterheljük az egészségügyet, meg a 32 ezer forint nyugdíjjal rendelkező néninek miattunk majd csak 28-29 ezer forintja lesz, hiszen mit tehet majd a magyar állam, ha oda megyünk és oda visszük éhező gyermekeinket? A gyereknek adni kell, mások kárára stb. És hogy a határon túliak áttelepülése mivel jár, személyes példával is szolgált: Erdélyből Magyarországra érkezve az ő nagyszülei két évig vagonban laktak...

Hát ezért kell a nem. Nehogy alulírott innen Újvidékről átpattanjon az anyaországba, és a még meg nem született unokái érdekében két évig vállalja a vagonlakó szerepét, hogy unokái az Országgyűlésben képviselők lehessenek... Sajnos, a számos inszinuáció hatására magam is populizmusba, kisstílű érvelésbe és ironizálásba csúszok, pedig tényleg elég lenne megállni annál a megállapításnál, hogy ha az anyaország állampolgárai nemet mondanak a külhoni magyarok magyar állampolgárságára, az olyan megalázás lesz egész Európa színe előtt, ami után nehéz lesz újra a nemzeti érzéseinkben rendet teremteni. Mert ha elutasít a közösség, akkor idegennek, oda nem tartozónak érezzük magunkat, hiába az azonos nyelv és kultúra, a közös múlt, a hagyományok és gazdasági szálak összefonódása.

Az anyaországi közhangulatot elemezve tényleg jobb lett volna ki sem írni ezt a népszavazást. Igaz, most könnyű a felelősséget a kezdeményezőre, a Magyarok Világszövetségére hárítani, viszont jogos a kérdés, hogy a rendszerváltás óta hatalmat gyakorló koalíciók, akár az MSZP, akár a Fidesz vezetésével miért nem rendezték ezt a kérdést a Parlamentben? Mert mindig ott volt a matematika, a számokban kifejezett érdekek és ott voltak az érdekszövetségek tagjai, akiknek a status quo volt a legmegfelelőbb, hiszen a határon túliak segítését szolgáló hivatalokban és alapítványokban ülő tisztviselőknek és kurátoroknak, és a velük együttműködő határon túliaknak olyan biztos megélheti forrás a támogatási rendszer, amiről nehéz lenne lemondani, ha bármi változás lenne. A magyarigazolvánnyal tett problémaelkenési kísérlet tényleg lélekemelő volt az adott pillanatban, és a nemzethez való tartozás hivatalos elismerése sok embernek jelentett gyógyírt a trianoni sebekre és táptalajt a sarjadó önbizalomhoz, de ország-világ előtt megmutatott még valamit: a határon túli vezető politikusok és az őket körülvevő garnitúra nem volt ott az első igazolványok ünnepélyes átvételénél, és később sem mutogatták azt. Ergo, nekik már van magyar állampolgárságuk. Ha az elitnek, az ügyesebbnek lehet, akkor miért nem lehet a többinek?

Tőlünk félnek

A többi pedig mi, Szerbia és Montenegró-i állampolgárként jegyzett vajdasági magyarok vagyunk, a kárpátaljai, ukrán állampolgár sorstársainkkal együtt. Mi vagyunk ugyanis, akiknek a betelepülésétől igazán félhet az anyaország. Az Európai Unióba bekerült Szlovákia, Ausztria, Szlovénia esetében az uniós szabályok érvényesek, Horvátország és Románia pedig minden jel szerint 2007-ben az unió tagja lesz, és ha akkor nem lépnek életbe a szabad mozgást és munkaerő-vándorlást korlátozó valamilyen intézkedések, akkor három év múlva (elméletben) áttelepülhet Magyarországra nemcsak Erdély, hanem egész Románia, a román útlevéllel rendelkező moldávokkal és románokkal együtt. Olyan rövid időszak ez, hogy mire a magyar ügydöntő népszavazás esetleges igen válasza után elkészülnek a konkrét jogszabályok a kettős állampolgárságról, addigra az erdélyi magyar már uniós útlevelet lebegtethet.

Kárpátalját kivéve ezért szűkül a kérdés ránk, a Szerbia háborús politikája miatt évtizedek óta nemzetközi megvetést tapasztaló Szerbia és Montenegró-i állampolgárokra. Mádl Ferenc magyar köztársasági elnök egy évvel ezelőtt, 2003 decemberében nyilatkozott úgy, hogy a szerbiai és a horvátországi magyaroknak adandó magyar állampolgárság megszerzésének egyszerűsítése „nem ütközik kényszerítő jogi akadályba sem a magyar alkotmány, sem a nemzetközi és az európai jog alapján” (Magyar Szó, 2003. december 2.) - és akkor ez nagyon biztatóan hangzott. Most viszont a magyar közvéleményt olyan számításokkal riogatják, hogy a közvélemény-kutatások szerint a határon túli magyarok (korosztálytól függően) 10-25 százaléka kivándorolna, elsősorban Magyarországra, és ha félmillióan érkeznének, akkor annak költsége 245 milliárd forint lenne. Az állampolgárság megadását ellenző másik érv, hogy pozitív döntés esetén a határon túli magyarok otthagynák a szülőföldjüket és kiürítenék a magyar történelmi területeket. Ezért, mondják, állampolgárság helyett inkább abban segítenek, hogy szülőföldön maradjunk és uniós tagok legyünk. Az uniós tagságra Szerbia esetében - ha kiadják a hágai vádlottakat - egyes számítás szerint 2012-ig kell várni. De várjunk 2020-ig az unióra és az uniós útlevélre! Ha a történelmi területek kiürítése a reális veszély, akkor történelmi távlatokban mit számít 10-15 év? Reális érvelés ez a nemre?

De nézzük, valójában hányan veszélyeztetjük Magyarországot:

A legutóbbi, 2002-es népszámlálás szerint Vajdaságban 290 207 magyar élt (él), ami a lakosság 14,3 százaléka (ennyien védjük itt a történelmi magyar területeket). Tizenegy évvel korábban, az 1991-es népszámlálási adatok szerint 339 491-en voltunk, és akkor az összalkosságban 16,9, vagyis majdnem 17 százalékot képeztünk. 1921-ben a mai Vajdaság területén 371 008 magyar élt, ők az összlakosság 24,2 százalékát alkották. A Kocsis Károly-Sasa Kicosev szerzőpár által közzétett etnikai térkép szerint ezen a területen jelentős számú magyar volt 1910-ben, amikor a lakosság 28,1 százalékát képezték, a számuk pedig 425 952 volt. Sokan voltunk továbbá 1941-ben, amikor 473 241 magyart jegyeztek (28,5 százalék). Újabb kori történelmünk békeidejében 1961-ben voltunk a legtöbben, 442 561-en, ekkor viszont az arányunk a 23,9 százalékot érte el. Utána jött a szabad munkvállalás a nyugati országokban, az asszimiláció és egyéb kórság.

Ha most tényként kezelnénk a Határon Túli Magyarok Hivatalának szeptemberi felmérését, és a legnagyobb, 25 százalékos kivándorlási kedvvel számolunk, akkor Kárpátalját beleértve (és a már magyar állampolgársággal rendelkező elitet nem számolva) legfeljebb 95 000-en veszélyeztetnénk bevándorlással a 10 millió lakossal számoló anyaországi gazdaságot. Mi itt a 2 milliónyi Vajdaságban a 250-300 ezernyi horvátországi és boszniai szerb menekülttel és a Kosovóból széttelepültekkel megéltünk már sokkal cifrább helyzetet, és az 1999-es bombázáskor sem hagytuk itt tömegével termőföldjeinket, házainkat, anyagi és szellemi tőkénket. Azóta már vízum kell az átutazáshoz - és ebbe is belenyugodtunk.

A lélektan megfogalmazott egy érdekes jelenséget az ember cselekvőképességéről: a merész lépések legnagyobb akadálya a kellemetlenség biztonsága és a változás kellemetlensége. Ez most a nemre buzdító anyaországi nemzettársakra értendő.

Forrás: Családi Kör, 2004. november 11.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat