publicisztika

Dr. Csiha Kálmán:

A legfájóbb ütés

A legfájóbb ütés mindég az, amit a szeretteinktől kapunk. Rosszakaratú idegenek kárt okozhatnak az anyagiakban, megvádolhatnak a becsületünkben, meggátolhatnak az előrehaladásunkban, felzaklathatják a lelkünket, de a szívünk legrejtettebb, védtelen titkai felett nincs hatalmuk. azt csak a szeretteink tudják megtaposni, mert az oda vezető ajtóhoz csak nekik van kulcsuk. Ezért mindég a legfájóbb a tőlük jövő ütés.

Amikor az '56-os magyar forradalommal egyidőben megindult az erdélyi magyarok tömeges letartóztatása is, általában nehéz börtönre ítéltek bennünket, ami többek között azt is jelentette, hogy nem tarthattunk semmi kapcsolatot a családunkkal. Nem volt jogunk sem látogatásra, sem levélváltásra, sem hazai csomagra. Évekig éltünk így, nem tudva, hogy egyáltalán élnek- e otthon a szeretteink, vagy meghaltak már többen közülük. Mégis ők voltak az egyetlen biztos földi pont az életünkben.

Közben az otthon maradt feleségeket kitették az állásukból, vagy, ha eddig férjük mellett közös fizetésből éltek, nem adtak állást nekik, csak akkor, ha hivatalosan elváltak férjüktől. El lehet képzelni annak a férfinak a lelkiállapotát, aki verések, éhezések, megalázások közepette azért akart csak életben maradni, hogy egyszer még haza mehessen. Aztán egyszer csak kiáltotta nevét az őr, és benyújtotta a bírósági végzést, hogy írja alá, elvált tőle a felesége. Ez volt a foglyoknak szánt utolsó lélektani ütés. Volt, aki bele is pusztult, mert hát fogalma sem volt arról, hogy különben talán éhen haltak volna a gyermekei. Mert mindég ott volt a gondolat: nem is szükségből tette. Szertefoszlott egy távoli otthon megtartó ereje, és nem volt már érdemes élni.

1989 után azt hittük, hogy vége lesz a külső és belső fájó ütéseknek is. Nem így történt. A legfájóbb ütések mindég azoktól jönnek, akiket szeretünk. Mert nekünk is van egy lelki otthonunk, amiben a kisebbségi sors, az elnyomás és a diktatúra éveiben, amikor titkon rejtegettük a magyar zászlókat, (mert tíz-húsz év börtön járt értük, akár a magyar himnusz elénekléséért) mindég olyan bizalommal gondoltunk, mint a régi foglyok a feleségükre. Tudjuk, hogy ez a közös lelki otthon, Magyarország is sok nyomorúságon ment keresztül, de azért mindég fájtak a tőle jövő ütések, mint a foglyoknak a váló-levél. Mert mindég attól fáj legjobban az ütés, akit szeretünk.

Hol is kezdődtek és hol is folytatódnak az ütések?

Sok anyaországi nem is tudja, mi az a kisebbségi sors, amikor egy-egy Erdélyből oda költözőről, azt mondja: az a román (vagy az az oláh), vagy egy Bácskából menekültre: az a szerb és így tovább. Igen tudjuk mi, könnyebb így megjelölni egy jövevényt, könnyebb így kifejezni magát, annak a nemzedéknek, amelyet nem tanítottak meg az iskolában, sem otthon arra, hogy Erdélyben mindenek ellenére, még mindég több, mint másfél millióan élünk, hogy Szabadka mellett negyvenezer magyar tömegsírja van, hogy mit szenvedtek a kárpátaljaiak a magyarságukért, hogy mivel küzdenek a felvidékiek. Könnyebb egyszerűen kimondani, hogy az a tót, vagy az az oláh.

Tudják ezt az oda-költözöttek is jól, hogy sokaknak könnyebb így kimondani, csak hát fáj.

Tagadhatatlanul fáj nekik, mert azoktól kapják az ütést, akiket messziről is szerettek, és akikről azt hitték, hogy otthont találhatnak náluk. Mert ott a határokon kívül igazán nem volt érdemes magyarnak maradni. Fel lehetett volna cserélni mással, mint a börtön életet a fizető besúgó státuszával, de mégsem tették meg sokan, mert nem engedte a lelkük. Éppen csak nevet kellett volna cserélniük, meg eladni ott belül valamit, ami drága és szent volt nekik, és szép karrierjük lett volna, de nem tudták megtenni. Sokukat még mindég bántja a lelkiismeret, hogy valami miatt nem bírták már tovább a küzdelmet és repatriáltak, hogy itthon oláhok, tótok, szerbek legyenek. - Ez volt az első ütés.

Nem régen jártam Kárpátalján. Azon a Kárpátalján, amely a legtöbbet szenvedett magyarságáért. Nekik is megvan a maguk harmincezres tömegsírja Szojván, és jaj még hányan pusztultak el közülük Szibériában, amikor egy napi élelemmel elvitték őket. Itthon a templomaik egy részéből bútorraktárt, vagy gabonatárolót csinált a hatalom. Elvették a parókiákat, nem volt teológiájuk sem, ellenségnek számított, aki pap volt, de az öreg lelkipásztorok, fiatalokat tanítottak ki új lelkipásztoroknak, és megmaradtak. Aztán felbomlott a Szovjetunió. A kárpátaljaiak az otthoni újságokból tudják, hogy az akkori ukrán miniszterelnök felajánlotta Magyarországnak, hogy tárgyaljanak a határokról, mert nem volt ukrán-magyar határszerződés, hiszen sem Trianonban, sem a második világháború után nem volt ukrán-magyar határ. Ott volt a pillanat, amikor egyezkedni lehetett volna, és megpróbált magyarokat magához ölelhetett volna az anyaország. De az új, első független akkori magyar kormány ehelyett kijelentette, hogy nincs területi igénye. Lehet, hogy félt? Vagy talán más magyarázat állt a háttérben? Mert magyarázatot mindég tudnak adni az illetékesek. Vagy Nemeskürty Istvánnak van igaza, hogy a történelmi időkben a magyar nép mindég lebénult, mert Mohács óta megszokta, hogy mindég mások intézzék a sorsát? Megvettem az általam nagyon tisztelt, és abban az időben személyesen is megismert Antall József miniszterelnök parlamenti beszédeit. Az utolsóban éppen Kárpátaljára céloz. Hogy meg kellett kötni a szerződést, mert Ukrajnával ez nem volt rendezve. - Kárpátalja magyarsága ekkor kapta a legfájóbb ütést: Nem kellett az anyaországnak. - Mindég attól fáj legjobban az ütés, akit szeretünk.

Az Orbán kormány megalkotta a Státustörvényt. Sok vitával, bel- és külföldi ellenállással ment végbe. De végre éreztük, hogy szeretnek bennünket, törődnek velünk is. És úgy éreztük: ez egy kicsi nemzet-egyesítés. És "otthon", Magyarországon is elismernek magyarnak. - Aztán jött az ellen-propaganda: Húsz millió román fog beözönleni Magyarországra és elveszik a szerencsétlen magyaroktól a kenyeret! Igaz, hogy az új alkotmányban benne van, hogy a Magyar Köztársaság kötelességének érzi a határain kívül élő magyarokkal törődni, de ez csak maradjon olyan elméleti megfogalmazás. Ide a lábát be ne tegye senki közülük, mert akkor mi tönkremegyünk! Belebukott a polgári kormány, hogy szeretni mert bennünket. Az új kormány újra tárgyalt, ami eddig fénylett, az megüresedett, s talán még a koronát is le fogják venni majd a magyar igazolványról, amely maholnap úgysem jelent semmit. - Ez volt a harmadik ütés.

Magyarország belépett az EU-ba. Természetesen szigorítani kell a határokat. Megszülettek az ígéretek is, hogy valahogyan segítenek a külföldi magyarok beutazásán. Segítettek is: Aki Romániából Magyarországra utazik, annak 500,- EUR készpénzt kell felmutatnia, személyenként. Ha férj, feleség megy, netán még egy gyermek is útra kel, az 1.500,- EUR. Nálunk, Erdélyben az körülbelül nyolc hónapi fizetés. És még útiköltség is kell és lehet, közben szállás és étel is valahol. Ki tud már könnyen rokonlátogatóba menni? - Szerbia-Montenegróból vízumot kell váltsanak a magyarok, hogy meglátogathassanak valakit odaát. (Kárpátalján is.) Olcsón, vagy ingyen kapják? - De ki kell váltani. Oda kell utazni, sorba kell állni, vissza kell menni, ha nem sikerül rögtön. Esetleg több utat tesz meg Szerbiában, mint amit Magyarországon fog majd megtenni. És persze ma már meg is verhetik érte. Nem nagyon könnyítették meg nekünk a hazautazást. Fáj ez az ütés is! Ez volt a negyedik.

De lenne mindenre megoldás. A kettős állampolgárság. Szerbia már félhivatalosan felajánlotta Magyarországnak. Meg lehetett volna ragadni az alkalmat. Nem kellett. E helyett okfejtéseket hallottunk a jogi nehézségekről.

Hogy fájhatott ez a délvidéki testvéreinknek! Jobban, mint az, hogy elvakult szerbek megvertek sokakat. Mert az ütés mindég attól fáj legjobban, akit szeretünk.

Ki lehetne egyezni már valahogyan ez ügyben Romániával és Ukrajnával is. Hiszen mindegyik gyakorolja a maga módján. A Magyarok Világszövetsége népszavazási kérést indított el ezért Magyarországon. Az aláírások száma jóval túlhaladta az aláírási küszöböt. Ha nem jelennek meg elegen a szavazáson, vagy ha nem szavaznak a kérdésre akkor azt tovább már a parlamentben sem lehet felvetni. Akkor Magyarország véglegesen kitagadott bennünket. És ez lesz az utolsó, legfájóbb, halálos ütés.

Nekünk nem azért kell a kettős állampolgárság, hogy kiköltözzünk Magyarországra. Aki el akar menni, anélkül is elmegy. És Románia három év múlva EU-tag lesz. Akkor meg éppen oda mehet mindenki, ahova akar. De ott van még Kárpátalja és Szerbia, és a többi testvéreink. És ott van mindnyájunknak a lelke, amely magyar akar maradni még így is, akkor is, amikor nem érdemes. Amikor még hazulról is a legfájóbb ütéseket kapjuk. Amikor sokszor keserűen elmondjuk Reményikkel: "Szomorú szívvel mondom nektek, mai magyarok / Magyarország szíve a határokon kívül dobog."

És tudjuk, hogy mégis vannak testvéreink. Igazlelkű és áldozatos testvéreink, akikkel egy a lelkünk, tesznek is értünk, akik aláírták az íveket, akik bejárják Erdélyt, és gyűjtenek a gyermekeinknek, hogy tanulhassanak, akik nem reszketnek azért, hogy megszegényednek, hogy kevesebb lesz a kenyerük vagy a kényelmük, mert szeretnek bennünket. Jó dolog tudni, hogy Magyarországon vannak még magyarok.

Ez az írás nem csak a fájdalomról, hanem az örömről is szól, hogy velük találkozhattunk. Hogy bennük Istentől küldött társakat találhattunk. Talán sikerül nekik lefogni az utolsó ütést mérő kezeket.

Hej... te kettős állampolgárság!

Előttem az újság, a Bányavidéki Új Szó november 26-i száma. Az olvasásban a "Színe és fonákja" sorozat cikkéig jutok el, de ennél megakadok. Nehezen értem, sőt nem is értem mondanivalóját, pedig többször is átolvasom. Leginkább talán a szakmám, a vízműépítészet körüli elfoglaltságom tartott távol attól, hogy jól kiismerjem magam társadalmi és politikai kérdésekben. A kettős állampolgárság ügye azonban, amely a média dömpingáruja lett, bennem is kialakított egy véleményt, állásfoglalást. És ez nem illeszkedik a "Virtuális állampolgárság" című írás hangvételéhez.

Mint sok más romániai magyar sorstársam, őszintén bevallom: szeretném, ha a kettős állampolgárságot megkapnám, még ha az olyan lenne is, mint amilyennek egyesek megjósolták. Ők már csak tudják. És nem tartanám magam "nemzeti díszpéldánynak" - a cikkben használt kifejezés szerint. Hirtelen nem is tudom megindokolni: miért? Talán a nyelvi, kulturális, történelmi kapcsolatot igénylem, mindamellett, hogy itt, szülőföldemen, jó román állampolgár voltam és maradok. Román barátaim, munkatársaim tisztelnek. De magyar mivoltomhoz erőst ragaszkodom, s vágyakozom, sőt sóvárgom, hogy ugyanakkor magyar állampolgár is lehessek. Mert őseim vére, verejtéke, adója is építette az akkori Magyarországot, mert többen erősebbek lennénk, mert tudás-, tehetség- és számbeli növekedésünk erőforrásá válik, nem teherré, s ez a megerősödésünk mindnyájunk gazdasági felemelkedését is jelenti.

Mások is sokan így gondolják. Tudom. Magyarságtudatunk, ennek ápolása, védekezésünk az egyre erősödő aszszimiláció ellen régóta meghatározza viselkedésünket, a romániai magyarság "hogyan továbbja" ügyében.

Azt én is szégyenletesnek és megalázónak tartom, hogy pártpolitikai kérdéssé vált kettős állampolgárságunk ügye, valamint azt, ahogyan ehhez a kormányzó pártok viszonyulnak. De ha már így lett, ám legyen. Nem a mi szégyenünk.

Párviadal zajlik az "Igen" és "Nem" szavazatokért. Nézem, hallgatom, és nem hiszek a szememnek, fülemnek. Lehetséges volna még mindig azzal riogatni a szavazókat, hogy a külhoniak beözönlenek majd és munkavállalásuknak köszönhetően kiszorulnak a helybéliek? Hihetetlen! Ma, a szintén EU tagállam Szlovákiából, Felvidékről személyazonoságival lehet átmenni a magyar határon, és mégsem került sor tömeges bevándorlásra. Másrészt ha valakinek uniós állampolgársága van és keresett szakmája, bizony nem áll meg a határon, hanem tovább utazik nyugat felé, ahol jobbak a kereseti lehetőségek. Soroljam tovább? Számtalan érvelés hangzott el pro és kontra, de azt ajánlom, álljunk meg itt.

Azt azért még szóvá tenném, hogy felesleges, sőt felelőtlenség ilyen vagy olyan jóslatokba bocsátkozni esetleges állampolgárságunk milyenségét illetően. Ezt a magyar igazolvány esete is bizonyítja. Ez utóbbi előnyt és segítséget jelent számunkra. Hogy mást ne mondjak, gyakorlatilag ingyen utazhatunk a MÁV-on, villamoson, autobuszon, metrón, akácsak a magyar nyugdíjasok. Egyesek más előnyökben részesülnek.

Magyarországon 2004. december 5-én történelmet írnak. Hogy milyet, az rövidesen elválik. Én már nagyon várom. Hadd próbáljak én is jósolni: én azt gondolom, hogy a szavazás kiegyenlített lesz. De abban is reménykedem, hogy a javunkra válhat.

Így vélekedem én,

Romok József és még sokan mások

Forrás: Bányavidéki Új Szó, 2004. december 3.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat