publicisztika

Németh Miklós

A válasz elől nem lehet kitérni

Németh Miklós volt miniszterelnök állásfoglalása a kettős állampolgárságról

Szomorúan tapasztaltam, hogy a pártok az elmúlt tizenöt évben a kettős állampolgárság ügyét nem a nemzeti érdekek és értékek szemszögéből, hanem szinte kizárólag pártpolitikai alapon közelítették meg. Ez is oka annak, hogy míg számos szomszédos országban a kérdésre a kormány és ellenzéke közötti együttműködés keretében választ találtak, addig nálunk, sajnálatos módon, a megoldás lehetőségét népszavazásnak kell kikényszerítenie, megnyitnia.

Ahogy a kampányt figyelem, a pártpolitikai szemlélet még mindig uralkodik. A kérdés ugyanakkor fel van téve, a válasz elől már nem lehet kitérni. A pártoknak ebben a helyzetben abban kellett volna versengeniük, hogy melyikük képes minél inkább tudatosítani: a határon túli magyarság számára a kettős állampolgárság - a történelmi és erkölcsi dimenzión túl - azért is fontos, mert nem az áttelepülésre ösztönző lehetőség, hanem a szülőföldön való élet jogbiztonságát erősíti. Ha ez lett volna az üzenet, s a kampány középpontjában nem koholt, vélt vagy részben valós vádak állnak, akkor nem lehetett volna kihasználni az anyagi helyzete miatt jogosan érzékeny magyar lakosság egy részének félelmeit. A százmilliárdos kiadásokkal való rémisztgetés, másik oldalról viszont annak tagadása, hogy a kettős állampolgárság a költségvetésnek egy fillérjébe is kerülne, méltatlan az ügy jelentőségéhez. Röstellem magam, hogy ez a kampány szétszabdalja az országot egy olyan helyzetben, melyben összetartozásra lenne szükség. A határon túli magyarok sorsa nem lehet pártpolitikai kártya.

Mindennek ellenére bízom benne, hogy meglesz a támogatás ahhoz, hogy a pártok immár kötelező érvénnyel foglalkozzanak a kérdéssel, találjanak megoldást a részletekre. Ugyanakkor ne gondolják a magyarországi politikusok, hogy az ügyet képesek önmagukban kezelni. Beszéljenek a határon túliakkal - ne csak pártvezetőkkel, hanem írókkal, költőkkel, jogászokkal, egyházi vezetőkkel, polgármesterekkel -, kérjék javaslataikat, hogy a megalkotandó törvény ne az áttelepülést ösztönözze, hanem a szülőföld biztonságát javítsa.

A kettős állampolgárság így jelenthet hidat a magyar közösségek között. A teendők együttes meghatározása jó alapot adhat az egyetemes magyar kultúra erősödésének, a magyar-magyar gazdasági kapcsolatok bővítésének. A híd tartópilléreinek mindig szilárd alapokon kell állniuk. A határon túliak sokszorosan bizonyították: náluk nincs ebben hiba. Most rajtunk a sor. Aki igennel szavaz, új lehetőséget nyit a magyar sors formálására, tehát a jövőre szavaz. Ekkor a népszavazás az Európai Unióban is elfogadható hozzájárulás lehet a Duna menti népek békéjéhez, rendezett együttéléséhez.

Mindebből következik, hogy - bár szerencsétlennek tartom a népszavazást mint a probléma eldöntésének módozatát - elmegyek szavazni, és igent mondok a kettős állampolgárságra.

Forrás: Heti Válasz, 2004. december 2.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat