publicisztika

Dr. Balogh András

Ki (a) magyar?

Nagy költőnk, Ady Endre tette fel a fájdalmas és felháborodott kérdést: "Én nem vagyok magyar?" Történt ez az 1905. esztendőben, tehát jóval az első világháború kitörése előtt. Nem volt még Trianon, még kevésbé "trianoni trauma", a kérdést azonban immár száz éve feltették, és feltették tegnap, sőt, attól félek, felteszik holnap is. Megszokhattuk volna, hiszen az alkalmazkodási képesség a fennmaradás alapfeltétele. A költő válaszát nem idézem, mert senkit nem akarok megsérteni.

Kerüljünk azonban közelebb a jelenhez. 1945 februárjában elfogadták a Nemzetiségi Statútumot. Annak idején, a nem túlzottan kisebbségbarát N. Radescu vezette román kormány kisebbségi nemzetiségi minisztere (mert ilyen is volt!) Őfelsége Mihály királyhoz intézett jelentésében kiemelte: "A tervezet… nem tesz egyebet, mint egységes egészbe vonja össze azokat a törvényes intézkedéseket, amelyek elismerik a nemzetiségek jogait és szabadságjogait a Román Állam keretein belül". Nem árt felidézni, hogy az indoklásban szükségesnek tartották hivatkozni a napokban ünnepelt gyulafehérvári nyilatkozatra, az 1918-ban aláírt Kisebbségi Szerződésre, az 1923-as román alkotmányra és a különböző illetékességgel felruházott hatóságok törvényes rendelkezéseire. A Statútum nem volt tökéletes, de többek között előírta, hogy minden állampolgár olyan nemzetiségű, amilyennek vallja magát, és tilos, sőt büntetendő (!) a faji, nemzetiségi származás kutatása.

Ezzel elérkeztünk a jelenbe. Fél évszázada az volt magyar Romániában, aki annak vallotta magát. (Más oldala a lapnak, hogy nemzetiségünket abban az időszakban is nagyon jól ismerték, amikor erre vonatkozó kérdés egyetlen kérdőívben sem szerepelt. Akkor legalább tudtuk, hogy azért, mert másodrendű állampolgárok vagyunk.) De ma? A kérdésre legfeljebb azért lennék illetékes válaszolni, mert - ki tudja hányadszor - megint igazolnom kellene, hogy tulajdonképpen mi vagyok. Egyébként nem kapok magyar állampolgárságot, illetve nem is ezt, hanem ennek egy módosított változatát, amit viszont csak akkor adnak meg, ha kérem és… Nem kérem (amint az úgynevezett magyarigazolványt sem kértem), de, ha például közös anyanyelvünk ismeretéből kellene vizsgáznom, legfeljebb azért vághatnának el, hogy nem az Istvánnal, hanem egyszerűen István barátommal találkoztam tegnap. Igaz, amikor a kocsimat el akarom indítani, nem a slusszkulcsot használom (mit is jelent a slussz, echte magyar szó, talán azt, hogy vége.) Lehet, nem helyes, de mi csípős, és nem erős paprikát teszünk egyes ételeinkbe, amit viszont valahol Arad környékén termeltek, nem pedig Dél-Amerikában. Egymás között a személyazonossági igazolványt buletinnek mondjuk. Ez helytelen, de kényelmesebb és talán kevésbé káros, mintha azt mondanánk, hogy "mögkaptam az új személyimet". Erről utolsóként: tapasztalatom szerint itt Erdélyben azok használják leggyakrabban a román kifejezéseket, akik anyanyelvükön nem beszélnek helyesen. Ez baj, de nem helyi sajátosság.

Visszatérve az állampolgárságra. Kettős állampolgár szeretnék lenni, de - már megírtam - nem minthaelőnyöket akarnék elérni. Ha mégis kérném (talán) 2007-ig könnyebben mehetnék (ha lenne rá pénzem) Győrtől Bécsig. Kecsegtető, de román útlevél nélkül hogy engednének ki az országból akár Borsnál, akár Biharpüspökinél, hiszen valamilyen módon fel kell tüntetni, mikor hagytam el Romániát? Tehát, a zsebemben két útlevélnek kell lennie, hogy ne beszéljünk az X, esetleg X2 euróról. Tehát gazdagodnék, bizonyára fizetség ellenében, egy második útiokmánnyal. Hát igen, ezzel kivívnám megszegényített magyartársam jogos irigységét. Az is előfordulhat, hogy az örömteli fogadtatásban félholtra ölelgetnének, és be kellene utalniuk egy (még) esetleg nem magánosított kórházba, ahol órákig szedném a drága gyógyszereket és (horribile) esetleg ennék is, nem beszélve arról, hogy az amúgy is túlterhelt személyzet rám vesztegetné drága idejét.

Be kell vallanom, közjogászként nem értem, mi a különbség az egyeseknek már meglévő magyarigazolvány és az esetleges külhoni magyar útlevél (vagy esetleg más nevet viselő okmány) között. A hiba, természetesen most is az én készülékemben van.

Cikkzártakor hallottam a hírt, hogy a magyar végrehajtó hatalom választott vezetője új mumust talált valamelyik poros polcon. Nevezett úr most azt mondja, hogy, amennyiben a népszavazás eredménye "igen" lesz a kettős állampolgárságra, akkor feléled az idejét múlta "nacionalista, populista" szellem. Hát, kérem illő tisztelettel, amennyiben a proletár internacionalizmus ellentéte a nacionalizmus, akkor teljesen igaza van, de nem szabad elfelejtenie - ha egyáltalán tudta - hogy például Garibaldi is nacionalista volt. Ami pedig a populizmust illeti, hadd idézzem a közmondást, hogy akinek vaj van a fején, ne menjen a napra. Amennyiben nem hiszi, hogy létezik ilyen közmondás, kérdezze meg a Nyikita Szergejevics volt iskolájában nevelt elvtársait. Addig is maradok ami voltam, sem kanadai francia, sem svájci német, hanem erdélyi magyar. Mint ilyen, várom a romániai elnökválasztás második fordulóját, aminek számunkra komoly tétje van.

Idézettel kezdtem, azzal is végzem. Attól függetlenül, hogy lesz-e kettős állampolgárság vagy sem, "a víz szalad, a kő marad". Ezt nem Ady, hanem egy újabbkori erdélyi költőnk írta.

Forrás: Szabadság, 2004. december 4.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat