publicisztika

Kőszeg Ferenc

Védjük vagy elhárítjuk a menekülőket?

A Belügyminisztérium kommunikációs főigazgatója az emberi jogok napja alkalmából közleményben tudatta a sajtóval, hogy a minisztérium messzemenően tiszteletben tartja az emberi jogokat, különös tekintettel a menedékkérők jogaira (Népszabadság, december 11.). Két jogvédő szervezet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület néhány példával érzékeltette, hogy ez nem egészen így van (Népszabadság, december 23.). A jogvédők állításai megalapozatlanok, reflektált a cikkre nyilatkozatában dr. Végh Zsuzsanna, a BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) főigazgatója. (Népszabadság, december 28.).

A nyilatkozatban minden igaz, amiről a főigazgató asszony nem beszél. Amiről ellenben beszél, az többnyire nem úgy igaz, ahogy a nyilatkozatban - a megjelent szöveg tanúsága szerint - elhangzott. Nem állítottuk például, hogy a Szerbiából érkező magyar nemzetiségű menedékkérőket automatikusan visszaküldik. Csupán idéztünk egy határozatból, amely szerint G. E., akit elmondása szerint szülővárosában, Bácska Topolyán magyar nemzetisége miatt több alkalommal sértegettek, bántalmaztak, majd életveszélyesen megfenyegettek, nem ismerhető el menekültnek, sőt kiutasításának sincs jogszabályi akadálya, mert "hivatalos információ szerint Szerbia és Montenegró biztonságos származási országnak tekinthető". A magyar tömegtájékoztatás újra meg újra híreket ad a vajdasági magyarellenes atrocitásokról, a magyar kormány külügyminisztere Brüsszelben tiltakozik az ellen, hogy a szerb hatóságok nem lépnek fel hatékonyan az erőszakos cselekmények ellen. A BÁH ügyintézője számára mégis mindez csak szórványos, egyedi eset, amely nem alapozza meg az üldöztetéstől való félelmet. A határozatot dr. Garamvölgyi Ágnes, a BÁH Menekültügyi Igazgatóság vezetője megbízásából Kátai József, a Dél-alföldi Regionális Igazgatóság menekültügyi osztályvezetője írta alá. Ugyanő volt az, aki 1998- 99-ben, néhány héttel a NATO-bombázások megindulása előtt zsinórban utasította el a Jugoszláviából menekülők, főként koszovói albánok kérelmét arra hivatkozva, hogy a koszovói helyzet rendeződőben van. Ezt csak azért említem itt, mert érzékeltetni szeretném, hogy a menekültügyi hatóságoknak és e hatóságok egyes döntéshozóinak magatartása nem kormányfüggő és nem magyarellenes, hanem egy olyan felfogás megnyilvánulása, amely a menekültügyet elsősorban menekültelhárításnak tekinti. A pontosság kedvéért, a számok nyelvén: idén november végéig 37 magyar nemzetiségű szerb állampolgár kért menedékjogot Magyarországon. Hét személyt ismertek el menekültként, nyolcat elutasítottak, heten az eljárás közben eltűntek, tizennégy kérelmező ügye egy hónapja még függőben volt.

A főigazgató asszony nyilatkozata szerint nem igaz, hogy a 144 befogadott jogállású vajdasági magyarnak csupán töredéke kapta meg a miniszter méltányossági döntése alapján biztosított tartózkodási (helyesen: letelepedési) engedélyt. Valójában már nyolcvanan megkapták. Bennünket a BÁH a cikk megírása előtt arról tájékoztatott, hogy az ügyintézés folyamatban van, de eddig viszonylag kevesen kapták kézhez az engedélyt. Lehet, hogy a kiadott engedélyek száma az elmúlt két hétben nyolcvanra nőtt. Csakhogy a nyolcvan is töredék, de töredék a 144 is ahhoz az 540 vajdasági magyarhoz képest, akiknek a letelepítése ügyében 2000-ben az akkori kormány nem volt hajlandó méltányossági döntést hozni. A hiányzó négyszázból egyesek bizonnyal saját erőből megszerezték a letelepedési engedélyt. De Sz. József, pedig már közel volt ahhoz, hogy rendezze a helyzetét, váratlanul öngyilkosságot kísérelt meg, s végül megnyomorodva szállították vissza bácskai szülőfalujába. Sz. Róbert tíz Magyarországon töltött év után feladta a küzdelmet, és visszament Szabadkára. Cs. Ottiliától és ismeretlen számú társától viszont, akiktől időközben - "tekintettel a szerbiai helyzet rendeződésére" - megvonták a befogadotti státust, a BÁH tisztviselői át sem vették a kérelmet, hiszen a miniszteri méltányosság kizárólag a befogadottakra vonatkozott. A szerb hatóságok sokuknak nem adnak hazatérési okmányt. Számukra tehát marad a jogállás nélküli tartózkodás Magyarországon. Annyit ugyanis Cs. Ottilia a főigazgató asszony által emlegetett egyéves moratórium lejártakor sem fog keresni, hogy jövedelmét a BÁH elegendőnek tekintse egy háromfős család, egy alkalmi munkákat vállaló férj és egy, még tanuló lány eltartására. Íme a magyarázat a főigazgatói kérdésre, hogy magyar állampolgár gyerekek erdélyi édesanyja helyett vajon miért inkább kínai vállalkozók éltek a moratórium adta lehetőséggel, vagyis azzal, hogy egy év múltán igazolják, rendelkeznek a letelepedés feltételeivel: legális jövedelemszerző tevékenységből biztosítani tudják a maguk és a családjuk lakását, megélhetését.

Közvetlenül az uniós csatlakozás után, május 7-i sajtótájékoztatóján dr. Végh Zsuzsanna a menedékkérők számának emelkedését jövendölte. Most a szám csökkenését azzal magyarázza, hogy a menekültek számára Magyarország uniós tagállam létére sem célország. Ez így van, és e ténynek versenyt örül a BÁH és a mindenkori kormány. Csakhogy nem az Szlovákia és Csehország sem. Mégis, miközben Magyarországon 2003-ban 2400-ra csökkent, ezekben az országokban tíz- illetve tizenegyezer fölé emelkedett a menedékkérők száma. Valami különlegesnek mégiscsak kell lennie tehát a magyar szisztémában, ami meghaladja a Kelet-Közép-Európában szokásos idegen- és menekültellenességet.

Kőszeg Ferenc
a szerző a Magyar Helsinki Bizottság elnöke

Forrás: Népszabadság, 2004. december 30.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat