publicisztika

Kuszálik Péter

Ugyanarról, komolyabban

Nem érdemes utólag vitatkozni Patrubány Miklós sületlen kérdésén, hiszen már túl vagyunk a sikertelen népszavazáson. Elszomorító, hogy ez a makacs ember megígérte: nem hagyja annyiban a dolgot és ismét aláírásokat gyűjt a kettős állampolgárság ügyében, de remélhetőleg akad majd egy karcsú lábú, bájos mosolyú lány, aki lebeszéli erről. (Azért merem szoknyásra bízni ezt a munkát, mert az MVSz elnöke nem hajlandó megfogadni a nadrágosok érveit.) Arról sem érdemes beszélni, hogy a magyarországi pártok miért merültek bele ebbe a játékba, hiszen tudjuk: jó alkalom adódott arra, hogy újabb csatákat vezethessenek pártjuk zászlója alatt és népgyűléseken szónokolhassanak, lesöpörve az ellenfél "alantas" (Tőkés László által használt jelző) érveit az asztalról.

Mielőtt tovább mennénk, megkérem a tisztelt olvasót, vizsgálja meg a lelkiismeretét és román állampolgárként válaszoljon arra a kérdésre: kapjanak-e a Pruton túliak kettős állampolgárságot, megszüntetve ezáltal a nemzet igazságtalan, hosszú évtizedes múltra tekintő szétdaraboltságát? A válasznak semmilyen tétje nincs, a NEM köztünk marad. A kérdés már amúgy is megoldottnak tekinthető, ugyanis a bukaresti kormány nem bízta a döntést a népre, hanem saját hatáskörében megoldotta a problémát.

Magyarország bölcsei nem találták meg a kérdés kulcsát, még csak Orbán Viktor csepülésénél tartanak, ugyanis ő egy gyenge pillanatában azt mondotta: "Becsületes magyar ember erre a kérdésre csak egyféleképpen válaszolhat." A mondás elindította a maga kis lavináját, s már nem az alapkérdésről szól a mese, hanem a lavina áldozatainak a megmentéséről.

Az alapkérdést nagyon körmönfontan sikerült megfogalmazni, jobb, ha csak a lényegét idézem: akarja-e, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy Háté Máté kedvezményes honosítással magyar állampolgárságot kapjon? (Háté Máté = határon túl élő magyar.) Az eredeti kérdésben az is ott állt, hogy az állampolgárságot nem automatikusan, hanem csak Háté Máté kérésére adnák meg. Roppant egyszerű a válasz, mert elméletileg mindenki egyetérthet a kérdésre adandó IGENnel. Ámde egy sereg mellékkörülményt nem sikerült előzőleg tisztázni, így nem lehetett tudni, milyen hozadékai lesznek a meghozandó törvénynek. Megváltoznak-e az eddigi követelmények (magyarországi lakhely és munkahely, adózás stb.), vagy az is megkaphatná-e az állampolgárságot, aki nem telepedik át? Minden párt előállt egy-egy, a kérdés érdemi részét megkerülő ötlettel, pl. nemzetpolgárság, európai vagy "határon túli" útlevél, Szülőföld-program (mondják még "maradj otthon, kiskomám!"-programnak is), de ezek újabb vitákat szültek, mert egyik javaslat sem adott minden részletre kiterjedő választ. Ráadásul minden párt a saját dogmái szerint keresné a választ, holott a kérdést csak pártokon felüli egyetértéssel lenne szabad kezelni.

Odáig már nem mentek vissza, hogy megvizsgálják a kérdés felvetésének okait. Ugyanis nem az a kérdés, amit Patrubány felvetett, hanem teljesen más. A magyar állam nem áll olyan jól, hogy milliárdokat dobáljon ki érzelmi alapon kiállított dokumentumokra (az sem mondott igazat, aki azt mondta: egy fillérbe sem fog kerülni a trianoni gyógyír!), helyette a valós kérdések pragmatikus megoldására kellene figyelni. Máris mondom. Minden utódállam magyar kisebbségének más-más gondjai vannak. Az EU-tagállamok (Ausztria, Szlovákia, Szlovénia) magyarsága korlátozás nélkül jöhet-mehet, munkát vállalhat, lakást vásárolhat stb. Erdély magyarjai sincsenek különösebb bajban, mert ha a zsebükben az útlevél és a határátlépéshez szükséges 500 euró, akkor ők is jöhetnek-mehetnek (két év múlva már az 500 euró sem fog kelleni, az EU-s tagsággal megszűnik ez a korlátozás). Vízumkényszer köti viszont a délvidéki és a kárpátaljai magyarokat, tehát elsősorban az ő utazási nehézségeikre kell megoldást találni. Számukra - vélhetően - problematikusabb lenne egy esetleges magyar útlevél, mert a határon magyarázkodniuk kellene a szerb vagy az ukrán határőrnek, hogy hol tartózkodtak a legutóbbi beutazás óta. Ráadásul az ukrán törvények nem ismerik el a kettős állampolgárságot. Úgy vélem, e két csoport tagjainak a hosszú lejáratú (és olcsó, netán ingyenes!) vízum lenne a megoldás. A másik kérdés, aminek még nincs méltányos megoldása, az a kedvezményes honosítás. Erről az MDF már beadott két törvénymódosítási javaslatot, amelyet a többi párt félretett, mondván: ne a kicsik mondják meg, mit csináljanak a nagyok. Úgy lehet: túl egyszerű lenne elfogadni ezt az ésszerű javaslatot, mindenképpen bonyolítani akarják a kérdést. A javaslat szerint egy paragrafus módosítása lehetővé tenné azt, hogy a Magyarországon letelepedni akaró Háté Máté kedvezményesen megkaphassa az állampolgárságot. Nota bene: kérésre, nem automatikusan. Ezzel a két részmegoldással megkerülhető lenne a Patrubány-féle zsákutca. Amit nem lehetett elkerülni: a különféle megnyilatkozások. Hiába olyan elenyésző a meggondolatlan reakciók száma (lásd az előző Morfondírt), a sajtó még a viccnek szánt, meggondolatlan ötleteket is fölkapta és széles körben terjesztette. Már elindult a lavina, s szedi az áldozatokat. Vajon ki fog kártérítést fizetni azoknak a vendéglátóknak, akik magyarországi vendégeket vártak szilveszterre, ám azok - a székelyföldi reakciókat látván és fenyegetőzéseket hallván - lemondták a mulatságon való részvételt? Hány hónapba vagy évbe fog telni, amíg az anyaországiak elfelejtik ezeket a rossz vicceket?

De más kérdések is fölmerültek időközben. Például: miként magyarázza majd meg a Magyar Polgári Szövetség, hogy "tótok"-at emleget (az MPSz népszavazást illető sajtóközleményét lásd: RMSz, dec. 11. p. 14.) egy olyan korban, amelyben ez a szó már inzultusnak számít? Továbbá: milyen hozadékai lesznek annak a tervnek, amelyet a magyar és a román kormány készül a következő félévben véglegesíteni? Eszerint a Magyarországra áttelepülők nyugdíját a román állam fogja fizetni - és viszont. Következménye: nemsokára érezhetően csökkenni fog az áttelepülők száma, ugyanis az anyaországban nem lehet húszezer forintos nyugdíjból megélni. A bánat akkor fogja elönteni a szíveket, ha ennek az intézkedésnek visszamenőleges hatálya lesz (hallottunk már efféléről), mert azonnal megindul az ellenirányú vándorlás. Sőt, olyanok is áttelepülnek majd, akik otthon nem tudnak megélni a havi ötvenezer forintból, itt pedig rántott szeletet ehetnek majd minden vasárnap. Szociológusok mondják: élelmes fajta ez, mindig oda vándorol, ahol jobb az élet...

Forrás: Romániai Magyar Szó, 2004. december 14.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat