publicisztika

Fey László

Fogalmak útvesztőjében

Sok szó esik manapság - és előreláthatóan még nagyon sokáig - a "kettős állampolgárságról" és a "magyar nemzet határokon átívelő újraegyesítéséről". Szenvedélyes, durva támadásoktól sem mentes viták folynak, egyelőre semmi kilátás nem mutatkozik a konszenzusra. Ennek egyik oka, hogy a vitatkozó (hadakozó?) felek pontatlanul, nem egyértelműen használnak egyes fogalmakat, így a "nemzet" fogalmát sem.
Kétféle nemzetfogalom van. A német nyelvterületen a "kultúrnemzet" fogalma terjedt el; ez alatt - leegyszerűsített fogalmazással - az azonos nyelvet beszélő, azonos műveltséghez tartozó egyének összességét értjük. Mi, magyarok is inkább ezt a fogalmat szoktuk használni. A francia (de nem csak) nyelvterületen inkább a politikai nemzet fogalma használatos, ami az állampolgárságnak felel meg. De ezt a fogalmat használták a XIX. századi magyar liberálisok, például Kossuth Lajos is, mikor azt mondták, hogy Magyarországon egy egységes magyar nemzet él, amely magában foglalja a német, oláh, tót, szerb nyelven beszélő magyarokat is. Ezt elfogadó, befogadó értelemben értették, nem erőszakos asszimiláció szándékával. Mi is így értjük, mikor a meccset közvetítő azt mondja, hogy "szép gólt rúgott a svéd fiú", a képernyőn viszont egy fekete bőrű játékost látunk, aki nem tagadhatja le, de nem is akarja letagadni, afrikai származását. Ô a svéd nemzeti válogatott, és - ha már elnyerte az állampolgárságot -, a svéd politikai nemzet tagja. Közülünk sokan megsértődnek, ha a magyarországiak románnak neveznek - mint kitértem erre egy korábbi írásomban. Pedig semmi ok a sértődésre, mert egyrészt a "román" jelző nem dehonesztáló, másrészt román állampolgárként valóban a román politikai nemzethez tartozunk, még ha ez a szóhasználat szokatlan is számunkra. Persze a magyarországiak nem tudatosan használják így ezt a fogalmat, inkább nyelvi igénytelenségből mondanak romániai helyett románt, mint ahogy közülünk is sokan nem azt mondják, hogy Magyarországra mennek, hanem - helytelenül - Magyarba.

Egyesek minden hátsó szándék nélkül, érzelmi okokból szeretnének magyar állampolgársághoz jutni. Úgy vélik, ez fejezné ki a magyarsághoz (vagyis a magyar kultúrnemzethez) való tartozásukat. Ez nagy tévedés: az állampolgárság a politikai nemzethez való tartozás kifejezője; magában foglalja Magyarország minden román, szlovák, szerb stb. nemzetiségű állampolgárát is. Viszont a magyar kultúrnemzethez tartozik mindenki, aki magyarnak vallja magát, függetlenül attól, hogy melyik államban él, melyik állam polgára. Lényeges kritérium, hogy magyarnak vallja magát, ez viszont az ő szuverén joga, ebbe más nem szólhat bele. Ha valaki magyarnak vallja magát, más nem állapíthatja meg, hogy nem magyar, hanem pl. roma. Maga dönti el, hogy magyar anyanyelvű és zsidó nemzetiségű vagy zsidó vallású (származású) magyar. Esetleg kettős kötődésű magyarörmény. Maga döntheti el, hogy melyik identitását tartja fontosabbnak: svájci állampolgárságát vagy a német (francia, olasz) kultúrnemzethez való tartozását.

Szó esik arról, hogy a magyar állampolgárság történelmi jóvátételt jelent: visszaadjuk azt az állampolgárságot azoknak, akiktől (illetve felmenőiktől) a trianoni és párizsi békeszerződések azt elvették. Igen ám, de a magyar állampolgárságot számos romántól, szlováktól, horváttól, szerbtől is elvették; ugyanazon a jogon őket is megilleti! Íme, milyen ellentmondásokhoz vezetnek a pontatlan, ködös fogalmak! De vannak, akiknek érdekükben áll a ködösítés.

Az állampolgárság nem csupán szimbólum, az jogokkal és kötelezettségekkel jár, függetlenül attól, hogy azokkal valaki akar-e élni vagy sem. Ködös elmékben az a követelmény is megszületett, hogy a határon kívüli magyaroknak legyen szavazati joguk is, beleszólhassanak, ki legyen a magyar parlament tagja, vagy éppenséggel Magyarország elnöke. Mintha egy kolozsvári lakos beleszólhatna az udvarhelyi helyhatósági választásokba!

Az állampolgárság anyagi vonzatokkal is jár; mi sem természetesebb, hogy a felelős tényezők számolgatnak. Lehet vitatkozni azon, hogy jól számolnak vagy sem, de visszatetsző az a demagógia, hogy "a határon túli magyarok ügye nem lehet pénz kérdése", "kalmárlelkűséggel vádolva" azokat, akik a lehetőségeket is mérlegelik. Visszataszító, ahogy egyesek szemérmetlenül követelőznek, nemzetárulóznak. Sajnos, az anyaországiaknak rossz tapasztalataik is vannak a határon túliakat tekintve. Sokan akadtak/akadnak, akik jól megélnek abból, hogy "szegény üldözött kisebbségiek", segélyeknek szánt pénzeket eltérítettek. Ráadásul ők azok, akik nacionalista, revizionista húrokat pengetnek, gyűlöletet szítanak, érdekeinknek ártanak. Az anyaországiak sokat tettek és tesznek értünk, arcátlanság ezt letagadni, lekicsinyelni és vádaskodni. Én sok anyaországi vendégszeretetét, önzetlen, nagyvonalú segítségét élveztem, másoktól is ezt hallottam. Ezzel nem volna szabad visszaélni.

A vita most arról folyik, hogy milyen is legyen az a segítség, amelyet Magyarország a határon túliaknak nyújthat. Annyi biztos, hogy az nem lehet a mai alkotmánynak, törvényeknek megfelelő állampolgárság, valami mást kell kitalálni. Az úgynevezett "kettős állampolgárság" (a fentiek szerint ez a megnevezés nem is helyes) ködös fogalma, amiről még mindig nem derült ki, miben is állna, nem alkalmas arra, hogy a határon túli magyaroknak a szülőföldjükön való boldogulását biztosítsa. De a kezdeményezők nem tudtak (nem is akartak) valami jobbat javasolni, ők meg vannak elégedve azzal, hogy felkavarták a vizet, halászhatnak a zavarosban; a megoldás mikéntjéért fájjon a más feje. Sajnos, a félrevezetett emberek a reális megoldások keresése, illetve elfogadása helyett továbbra is a nekik megígért fából-vaskarikához ragaszkodnak, ami a kezdeményezőknek jól jön, mert így a viszály szítását beláthatatlan ideig lehet folytatni, a "kettős állampolgárság" ürügyként szolgált a politikai ellenfél diszkreditálására. De sok jóhiszemű ember is kampányolt és kampányol érte, jobb ügyhöz méltó buzgalommal.

December 5-én a magyar állampolgárok arról szavaztak, hogy helyeslik-e a kitelepedés nélküli kedvezményes honosítást a határokon túli magyarok számára. Az így megfogalmazott igény pontosabb, mint a "kettős állampolgárság" követelése, de még mindig nem elég világos, milyen jogokkal és kötelességekkel járna. A határon túliak nagy hányada csalódásként, lelki traumaként, frusztrációként élte meg, hogy nem sikerült eleget tenni a "kettős állampolgársághoz" fűzött elvárásoknak. Egyesek kimondottan hisztérikusan reagáltak. A felelősség azonban azokat terheli, akik egyéni és csoportérdekeik céljából hamis célokat tűztek ki, ködös fogalmakkal vezették/vezetik félre a népet.

Az illetékes magyar hatóságok úgy látják, hogy a "kettős állampolgárság" ilyen vagy olyan formája nem valósítható meg, mivel törvénykezési, alkotmányjogi, de főleg nemzetközi jogi nehézségekbe ütközik; a szomszédos országokkal és az EU-val is el kellene fogadtatni. Ehelyett más formákat ajánl fel a szülőföldjükön boldogulni akaró határon túli magyarok támogatására. Ilyen körülmények között nem okos dolog sértődötten makacskodni, hogy mi nem fogadunk el semmi más megoldást, csak a "kettős állampolgárságot". E mögött megint csak magyarországi belpolitikai érdekeket gyaníthatunk.

Valahol Afrikában úgy ejtik csapdába a majmokat, hogy szűk nyakú korsóba valami diószerű gyümölcsöt tesznek. A majom belenyúl az edénybe, megfog egy diót, de így a kezét már nem tudja kihúzni a szűk nyakon, a diót viszont akkor is görcsösen markolja, mikor a vadászok odafutnak és elfogják.

Mi lehetnénk okosabbak is.

Forrás: Romániai Magyar Szó, 2005. január 22.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat