publicisztika

Kabók Erika

Nem akarunk áttelepülni

Az anyaországnak el kell dönteni, hogy ki akarja-e üríteni a határon túli magyarok lakta területeket vagy sem - mondta Kasza József, a VMSZ elnöke a Szülőföldprogram kedvezményei kapcsán.

A Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő által meghirdetett új magyar nemzetpolitikának öt alappillére van: a Szülőföld Program, a határon túli autonómiatörekvések támogatása, az emberséges és gyors honosítási eljárás, a speciális nemzeti vízum bevezetése és az alkotmányosan rendezett jogállás a határon túli magyarság számára. A hét elején ismertette Avarkeszi Dezső, a magyar kormány letelepedési, bevándorlási és honosítási megbízottja az új magyar nemzetpolitikához kapcsolódó első jogszabálytervezeteket.

A törvénymódosítási javaslatok leglényegesebb pontjai szerint honosítási kérelmet az adhat be, aki letelepedési engedéllyel legalább egy éve Magyarországon él. A belügyminiszter a jelenlegi 21 hónap helyett legalább 6, legfeljebb12 hónap alatt lesz köteles ezt a kérelmet a köztársasági elnök elé terjeszteni. A honosítás- visszahonosítás ügyében a másik jelentős módosítás szerint nem kellene állampolgársági ismeretekből vizsgát tennie annak, aki magyar nyelven szerzett felsőoktatási vagy középfokú végzettséget. Szó van ezekben a tervezetekben a speciális vízumról is, amelyről még nem tudni, hogy érvényes lesz-e a EU tagországokban. Ennek szövegét a határon túli szervezeteknek is megküldték. Az egyeztetés a határon kívüliekkel március elsején lesz. Kasza Józsefet, a VMSZ elnökét arról kérdeztük, pártja tárgyalócsoportja milyen javaslatokkal indul az egyeztetésre.

- A napokban kaptunk meg a tervezet szövegét és még hátra van párton belüli megvitatása. Nagyon sajnálom, hogy időhiány és elfoglaltság miatt nem kerülhet sor a felvidéki és erdélyi pártvezetőkkel az álláspontok összehangolására. Első olvasat után a saját meglátásomat mondhatom el. A kettős állampolgárság kérdését a felajánlott dokumentum nem oldja meg. Az szóban forgó dokumentum könnyítéseket tartalmaz a magyar állampolgárság megszerzésére, előirányozza a bürokratikus ügyintézés egyszerűsítését, ám lényegi kérdésre nem ad választ. A javaslat ugyanis arról rendelkezik, hogy miután a kérelmező áttelepült az anyaországba, akkor hogyan juthat az eddigieknél egyszerűbb módon állampolgársághoz. Nekünk nem az a célunk, hogy kiköltözzünk, hanem az hogy itt maradjunk. S ha valaki egy évre áttelepül Magyarországra, azért, hogy megkapja a magyar állampolgárságot, akkor kevés az esély arra, hogy annak megszerzése után visszatér majd. Nem lehet játszadozni a családokkal. Az anyaországnak el kell döntenie, hogy mi az álláspontja: az anyaországi negatív születési tendencia megállítására ki kívánja-e üríteni a határon kívüli magyar területeket vagy nem. A jelenlegi munkaerőhiány az anyaországban a következő években még fokozódik. Ettől függetlenül, mi nem azt kértük, hogy áttelepülésünkkor könnyebben intézhessük az állampolgársághoz jutást, hanem azt, hogy itt maradva is megkapjuk a magyar állampolgárságot. Úgy látom csak tologatjuk a kérdést, ahelyett, hogy komolyan megoldanánk - A Szülőföldprogram célja pedig éppen a határon kívüliek otthon tartása.

- Elméletben a kormány ezt hangoztatja , de a gyakorlatban nem ezt teszi. Azzal , hogy az anyaország nagyobb mértékben utal juttatásokat a határon túlra, az kapaszkodót jelent. Kezdetnek elég, de semmiképpen sem tekinthető végleges megoldásnak. A kettős állampolgárság a megoldás. A támogatásokat tekintve pedig eddig is tapasztaltuk, hogy azok 99 százaléka Erdély felé irányult. A Délvidék meg Kárpátalja hátrányos helyzetben voltak, s nem a mi tehetetlenségünkön múlott, hogy kevesebb támogatást kaptunk. Évekig a miloševići rendszerre hivatkozva jutottunk kevesebb támogatáshoz. Én nem akarom megkérdőjelezni az erdélyi fejlesztési terveket, vagy azt, hogy menynyire van nekik szükségük az anyaországi eszközökre, de az elmúlt 15 év hátrányos megkülönböztetése után, igenis követeljük, hogy a Délvidék ne egyenrangú legyen, hanem kiemelt elbírálásban részesüljön. Mi itt akarunk maradni, s ehhez szükségünk van az anyaország hathatós támogatására. Ha a magyar kormány feladja a megmaradásért vívott harcunk támogatását, akkor berendezkedünk a végső megmaradási harcra és tartjuk a frontot ameddig csak bírjuk.

Forrás: Magyar Szó, 2005. február 26.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat