publicisztika

Asztalos Lajos

SZDSZ-es politikus a kettős állampolgárságról - Kolozsvárt

A decemberi népszavazás után senki sem gondolta volna, hogy magyar kormánypárti politikus Erdélybe jön. Ezért nem kis meglepetést okozott Eörsi Mátyás szabaddemokrata képviselő péntek délutánra bejelentett előadásának híre, amelyre mintegy negyvenen gyűltek össze. Feszült volt a légkör, s valóban, az előadó néhány szavára - "a decemberi népszavazás után az újságok arról írtak, hogy kormánypártiak ne jöjjenek többé Erdélybe" -, máris elhangzott: "Nagyon helyes!", Miért jött ide?", "Nem kellett volna idejönnie!", miközben valaki "Ezt meghallgatni sem érdemes" szavakkal kirohant a teremből. A házigazda kérésére, hagyják az előadót beszélni, jegyezzék le ellenvetéseiket, s azután szóljanak hozzá, lecsillapodtak a kedélyek.

Eörsi szerint a népszavazás nem a határon túli magyarokról szólt, a két nagy párt a saját hasznára fordította. A Magyar Állandó Értekezleten (MÁÉRT) minden magyar párt amellett volt, hogy a népszavazás káros. A jelen lévő Patrubány Miklós tiltakozott. András Imre megjegyezte, ez nem felel meg a valóságnak. Eörsi szerint Patrubány ceauşiszta volt, Orbán Viktor kormányfőként úgy vélte, veszélyt jelent a nemzetbiztonságra. Patrubány ezt határozottan tagadta, és követelte, hogy vonja vissza állítását, különben jogi következménye lesz. Eörsi belátta, hogy másoktól hallotta. Arról viszont nem szólt, hogy a MÁÉRT egyetlen határon túli résztvevője sem értett egyet a magyar kormány kettős állampolgárság elleni álláspontjával.

A népszavazást megelőző kampányt a Fidesz a saját sikerének növelésére használta fel. Bálványoson Orbán Viktor szerint a kettős állampolgárság még nem volt időszerű, Kövér László szerint pedig káros. A jelek szerint Orbán más politikát folytat miniszterelnökként és mást ellenzékiként.

A Magyar Szocialista Párt (MSZP) kampánya rossz kampány volt. A Szabaddemokrata Szövetségnek (SZDSZ) sem volt megfelelő. (Kár, hogy nem említette, az MSZP és az SZDSZ elnöke megegyezett, ellenzik a kettős állampolgárságot.) A népszavazás eredménye az a felismerés, hogy a határon túliakat a határon túl kell támogatni, ahhoz, hogy szülőföldjükön maradhassanak. A fiatalok áttelepülése hosszú távon igen káros, a határon túliak száma csökkenne. Ezt a kettős állampolgárság nem oldaná meg.

Az erdélyieknek a magyar állampolgárság semmi előnnyel nem járna. Csak feszültséget okozna, megrontaná a román szomszédokkal való kapcsolatot. Véleménye szerint magyar állampolgárság csak a román kormány engedélyével adható. Ehelyett a lényeg az autonómia, de kérdés, a magyar állampolgárság elérése után hogyan lehet magyar állampolgároknak autonómiát adni Romániában? Az Európai Unió sem támogatja a kettős állampolgárságot, nem ez az irányzat. Patrubány Miklós és mások megjegyezték, Horvátország, Románia, Nyugaton Olaszország, Spanyolország, Portugália, Írország mégis biztosította határon túli nemzettársainak az anyaország állampolgárságát.

Az SZDSZ álláspontja szerint a népszavazás Trianonról szólt. A kettős állampolgárság visszamenés az időben: Nagy-Magyarországot nem lehet építeni. Az állampolgárság XIX. századi megosztó intézmény. Határok vannak, ahol kérik az útlevelet, benéznek az ember kocsijába. Előre kell menni. Mi Trianonban a tragikum? Elválasztó vonalat húzott magyar és magyar közé. Erre az EU, a határ megszüntetése a megoldás. Románia lépjen be minél előbb az EU-ba, a schengeni egyezménybe. A jövő kettős állampolgársága az EU-magyar, EU-román állampolgárság.

A hozzászólások során Patrubány Miklós elmondta: nem Romániától függ, hogy Magyarország állampolgárságot adjon a határon túliaknak. Minden állam saját joga, hogy kinek ad, ebbe senki sem szólhat bele. A szavazólap kérdése, az előadó véleményével ellentétben világos, közérthető volt.

Bagoly Zsolt, egyetemi hallgató: Hogyan támogatja az autonómiát azután, hogy kijelentette, megérti Romániát, hogy nem akar autonómiát adni a Székelyföldnek, mert Magyarország sem ad a kínai textilkereskedőknek, továbbá miért nem keresztény ország Magyarország?
E. M.: Az autonómia és a kollektív kisebbségi jogok mellett vagyok. Az autonómia hathatós stabilizáló tényező, de kényes szó. Elszakadásként értik. Beszéljünk szubszidiaritásról vagy önkormányzatról. Nem emlékszem, mit mondtam a kínai textilkereskedőkről. Magyarország nem keresztény, de nagyon sok keresztény állampolgára van. Az arabok sem mind muszlimok, tehát az arab országok sem muszlim országok. (Kár, hogy nem emlékszik a székelyek és a kínai textilkereskedők autonómiájáról tett, jókora port kavart kijelentésére: "Adnánk mi területi autonómiát az itt élő kínai textilkereskedőknek?" [168 Óra, 2004/38.].)

András Imre: Hiteles lehet-e az a magyar politikus, aki elfelejti pártja, az SZDSZ 1989 tavaszán elfogadott programját, amelyben ez áll: "Minden magát magyarnak valló személy - és az ő jogán családja - legyen jogosult a magyar állampolgárságra."? Hiteles lehet-e az a kormánypárti politikus, aki elfelejti az Ellenzéki Kerekasztal 1989. augusztus 3-i nyilatkozatát, amelyikben az SZDSZ, a Fidesz és az MDF egyértelműen elkötelezte magát arra, hogy "Alkotmányba kell foglalni a magyarok kettős állampolgársága lehetőségét, annak jogait és biztosítékait."?

Csoma Botond, jogász: A kormánypártok úgy állították be, mintha a szavazócédulán feltett kérdésre adott igen a magyar állampolgárság automatikus kiterjesztése lenne, holott az igen győzelme esetén az Országgyűlésnek törvényt kellett volna alkotnia, amely az egyes személyekre bízza, föl akarja-e venni a magyar állampolgárságot vagy sem.

A hozzászólások során az előadó elismerte, Erdélyben a nemzeti érzés erősebb, mint náluk.

Forrás: Szabadság, 2005. március 7.

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat