A Magyar státustörvény

Megállapodás

Románia Kormánya és a Magyar Köztársaság Kormánya között*

Románia Kormánya és a Magyar Köztársaság Kormánya (a továbbiakban: a Felek),

Attól a közös erőfeszítéstől vezérelve, hogy kétoldalú kapcsolataikat a kölcsönös megértés és a jószomszédi együttműködés jegyében erősítsék;
Emlékeztetve a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság és Románia között a megértéséről, az együttműködésről és jószomszédságról szóló, Temesváron, 1996. szeptember 16-án aláírt Szerződésre, különös tekintettel annak a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelmére vonatkozó rendelkezéseire; elismerve, hogy jogegyenlőséget és egyenlő esélyeket biztosítva az egymás országaiban élő nemzeti kisebbséghez tartozó személyeknek és megteremtve a szülőföldön való kibontakozás feltételeit elengedhetetlen hozzájárulást jelent a régió stabilitásához, a jövő, a kulturális és a nyelvi különbözőségre épülő Európájának megteremtéséhez;
Ösztönözve a Románia Kormánya és a Magyar Köztársaság Kormánya között 2002. november 29-én aláírt Stratégia Partnerségi Nyilatkozattól;
Figyelemmel a két ország közelgő európai uniós tagságára;
Elkötelezve az európai értékek és szabályok érvényre juttatásában;
Attól a szándéktól vezérelve, hogy a két országban élő, román és magyar nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek kulturális és nyelvi identitásának kinyilvánítását, megőrzését és fejlesztését elősegítsék, valamint hogy a két állam állampolgárai egymás nyelvét és kultúráját megismerjék, összhangban a két állam között hatályban lévő e tárgyban létrejött nemzetközi szerződésekkel;
Tekintettel a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelme tárgyában született európai és nemzetközi dokumentumokra, valamint az európai szervezetek ajánlásaira, különösen az EBESZ kisebbségi főbiztosára és az Európai Bizottságra;
Figyelemmel a Velencei Bizottságnak az anyaország által nemzeti kisebbségeinek nyújtható kedvezményes elbánásra vonatkozó jelentésére, amely meghatározza az anyaország szerepének jogszerű feltételeit, így a területi sérthetetlenség, a pacta sunt servanda, a jószomszédi kapcsolatok elvét, az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartását, különös tekintettel a hátrányos megkülönböztetés tilalmára;

Megállapodtak a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény román állampolgárokra vonatkozó alkalmazásának feltételeiben a következők szerint:

1. Cikk

A nem magyar etnikai hovatartozású román állampolgárok semmilyen igazolványt nem kaphatnak, és ilyen igazolvány alapján nem jogosultak a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény szerinti kedvezmények igénybe vételére.

2. Cikk

A Felek tudomásul veszik, hogy az igazolvány kiállításának egész eljárása (a kérelmek benyújtása, az igazolvány kiállítása és kiadása) a Magyar Köztársaság területén történik, ideértve a kérelmek benyújtását illetően a magyar diplomácia és konzuli képviseleteket is.

3. Cikk

A Felek megállapítják, hogy a magyar etnikai hovatartozásúak által Románia területén létrehozott nem kormányzati szervek a magyar etnikumhoz való tartozás vagy más feltétel fennállásáról az igazolvány kiállításának eljárásában ajánlást nem adhatnak.

4. Cikk

A Román Fél tudomásul veszi, hogy alap- és középfokú oktatási intézményekben magyar nyelven tanuló román állampolgárok, továbbá felsőoktatási intézményben magyar nyelven vagy a magyar kultúra tárgyában hallgatók tanulmányaikhoz a Magyar Köztársaság területén, romániai tanulói jogviszonyuk alapján, diákkedvezményekben részesülhetnek.

5. Cikk

A Román Fél tudomásul veszi, hogy alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézményekben magyar nyelven vagy a magyar kultúra tárgyában oktató román állampolgárok oktatói tevékenységükhöz a Magyar Köztársaság területén, romániai pedagógus vagy oktatói jogviszonyuk alapján, pedagógus vagy oktatói kedvezményekben részesülhetnek.

6. Cikk

A Felek egyetértettek abban, hogy, az Iskola Alapítvány a román jogszabályokkal összhangban, oktatási intézményeknek vagy egyéneknek tanulmányi ösztöndíj céljából, etnikai hovatartozástól függetlenül, pályázat útján oktatási támogatást nyújthat.

7. Cikk

A román állampolgároknak kiállított "Magyar igazolvány"-ok kizárólag a Magyar Köztársaság területén használhatók.

8. Cikk

A Magyar Köztársaság Kormánya törekszik arra, hogy megtegye a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy az igazolványok megfeleljenek az európai intézmények ajánlásainak, ideértve az Európai Bizottság 2002. decemberi javaslatait.

9. Cikk

A Magyar Köztársaság Kormánya egyetért azzal, hogy összhangban a Románia és a Magyar Köztársaság között hatályban lévő jogi szabályozással, a Magyar Köztársaságban élő, román etnikai hovatartozású magyar állampolgárok a külföldön élő román kisebbségre vonatkozó román jogszabályok szerint, kölcsönösségi alapon, a Romániában élő, magyar etnikai hovatartozású román állampolgárokkal azonos támogatásban részesülnek.

10. Cikk

Jelen Megállapodás hatályba lépésével egyidejűleg a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény és a kétoldalú együttműködés tárgyában, a Budapesten, 2001. december 22-én létrejött Egyetértési Nyilatkozat megszűntetnek tekintendő.

11. Cikk

Jelen Megállapodás a jóváhagyással kapcsolatos belső eljárások teljesítéséről szóló értesítést követően, a második értesítés keltének napján lép hatályba.
Kelt Bukarestben, 2003. szeptember 23-án, két eredeti példányban, mindkettő angol nyelven.

* Nem hivatalos fordítás, a magyar és a román külügyminiszter által, a kormányközi Vegyes Bizottság 2003. július 18-ai ülésén elfogadott szöveg.

Forrás: http://www.htmh.hu/dokumentumok/magyrom030923.htm

vissza | fel

főoldal | honlaptérkép | impresszum | kapcsolat