"A határon túli magyarság kutatásában három fõ nézõpont létezik. Az egyik a szenvedéstörténeti megközelítés, amely a határon túli magyar közösségek mártír jellegére és sérelmeire fekteti a hangsúlyt. Az ún. konfliktuskezelõ nézõpont szerint a térség népei túl keveset tudnak egymásról és a felülrõl gerjesztett konfliktusok nehezítik meg az etnikumok együttélését. A harmadik típusú szemlélet a különbözõ (kisebbségi) közösségek változó hatások nyomán történõ minduntalan fel- és megújuló építkezéseként tekint a határon túli magyar közösségek történetére.
Úgy gondoljuk, hogy a bemutatásra kerülõ történelmi korszak a maga változó bel- és külpolitikai kihívásaival számos új helyzetet teremtett a romániai magyarság számára. A párt és a nemzeti kisebbségek közötti kapcsolat az említett idõszakban többször is átértékelõdött. Ebben az állandóan változó viszonyrendszerben egyaránt beszélhetünk politikai–ideológiai nyitásról, új kisebbségi intézményépítési lehetõségekrõl, de megszorításokról, a politikai rendszer mûködési logikájának változásáról is. A kötet bevezetõ tanulmányában ebbõl a pozícióból szeretnénk bemutatni azokat a tényezõket, ok-okozati összefüggéseket és kihatásokat, amelyek segítségével értelmezhetõbbek lesznek az összegyûjtött források.
Magyarságpolitikán az RKP nemzetiségpolitikájának azt a szegmensét értjük, amely közvetlen vagy közvetett módon kihatással volt a romániai magyarság életére. A magyarságpolitika szerves része volt a párt nemzetiségpolitikájának, ugyanakkor több partikuláris elemet is tartalmazott. Megnyilvánulásainak intenzitását az adott kül- és belpolitikai helyzet befolyásolta, emelte az RKP politikájának fontos tényezõjévé vagy éppenséggel mellõzött kérdésévé.
Elemzésünkben nem szándékoztunk megírni a romániai magyarság 1965–1974 közötti politika- és intézménytörténetét vagy épp sérelemkatalógusát. Ez, a tematikus, mikrotörténeti kutatások jelenlegi mozaikszerû állapotából kiindulva egyelõre nem is lehetséges. Elsõdleges szempontunk az volt, hogy a rendelkezésünkre álló források alapján felvázoljuk az RKP magyarságpolitikájának alakulását, változásait, ok-okozati összefüggéseit, kihatásait a romániai magyarság társadalmi, politikai, gazdasági és kulturális életére. Pontosabban, az érdekelt, hogy milyen külsõ és belsõ tényezõk alakították a pártnak a kisebbségekhez való viszonyulását, milyen reakciókat, viszonyulásokat váltott ki ez az érintett közösségekben és ezen változó ideológiai, politikai hatások közepette, a mindenkori kisebbségi elit hogyan, milyen stratégiákkal próbált meg-, illetve újjászervezõdni, megfelelni az újabb és újabb feladatoknak."
Elõszó (részlet)
Sajtóvisszhang
Új Magyar Szó - Közelmúltunk történelme
Székelyhon.ro - A Ceauºescu-rendszer magyarságpolitikája
Tartalomjegyzék
ELÕSZÓ
ARANYKORSZAK? A CEAUCESCU-RENDSZER MAGYARSÁGPOLITIKÁJA 1965-1974
I. ELÕZMÉNYEK. A SZTÁLINI INTEGRÁCIÓTÓL A KÜLÖNUTAS POLITIKÁIG 1944-1964
II. A "KÜLÖNUTAS" ROMÁNIA ÉS CEAUCESCU HATALMÁNAK KONSZOLIDÁCIÓJA 1964-1967
II. 1. A deji örökség
II. 2. A szocialista nemzet. Egy fogalom születése és értelmezései
III. A NYITÁS ÉS A LEHETÕSÉGEK ÉVE 1968, A PRÁGAI TAVASZ HOZADÉKAI
III. 1. Az 1968-as közigazgatási reform és annak kihatásai a párt magyarságpolitikájára
III. 2. Újabb lépés: Nicolae Ceaucescu és a pártvezetés találkozója a romániai magyar értelmiségiek képviselõivel 1968. június 28-án
III. 3. Újabb munkalátogatások és a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának születése
IV. AZ INTÉZMÉNYÉPÍTÉS ÉVEI ÉS A "KIS KULTURÁLIS FORRADALOM" HATÁSA 1969-1974
IV. 1. Az intézményépítés és az MNDT mûködésének elsõ évei
IV. 2. A "mini kulturális forradalom" és hatása 1971
IV. 3. Pozíciók, érdekképviselet, a mûködtetõk. A romániai magyar politikai és kulturális elit a hatvanas és hetvenes években
V. A KISEBBSÉGPOLITIKA, MINT BIZTONSÁGPOLITIKAI KÉRDÉS A HATVANAS ÉVEK VÉGÉN, HETVENES ÉVEK ELEJÉN
Következtetések
DOKUMENTUMOK
I. A "KÜLÖNUTAS" ROMÁNIA ÉS CEAUCESCU HATALMÁNAK KONSZOLIDÁLÁSA 1964-1967
I.1. Kisebbségpolitika fent. Az RKP kisebbségpolitikájának alakulása, változásai
- 1. Nyilatkozat a Román Munkáspárt álláspontjáról a nemzetközi kommunista és munkásmozgalom kérdéseiben. A szocialista világrendszer a történelmi fejlõdés döntõ tényezõje (Bukarest, 1964. április 1.)
- 2. Alexandru Draghici beszéde a Belügyminisztérium pártbizottságának ülésén (Bukarest, 1964. április 5.)
- 3. A Román Kommunista Párt Központi Bizottságának jelentése a párt tevékenységérõl az RKP VIII. és IX. Kongresszusa közötti idõszakban. Részletek Nicolae Ceaucescu beszámolójából (Bukarest, 1965. július 19-24.)
- 4. A nemzetiségiek körében kifejtendõ politikai munka feladatai (Bukarest, 1965. október 7.)
- 5. Gyorsírásos jegyzõkönyv az RKP KB Propaganda Osztályának ülésérõl, amelyen a szocialista nemzet fogalmára vonatkozó tartalmi, ideológiai és propaganda kérdéseket vitatták meg (Bukarest, 1966. november 9.)
- 6. Gyorsírásos jegyzõköny az együtt élõ nemzetiségek körében kifejtett politikai munkáért felelõs bizottság ülésérõl (Bukarest, 1964. április 1.)
- 7. Az RKP KB kiküldött bizottságainak javaslatai a Kolozsvári Egyetemen, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen és a Pedagógiai Intézetben tapasztalt hiányosságok felszámolására (Bukarest, 1966. február 8.)
- 8. Feljegyzés a KB megyésítést elõkészítõ munkamegbeszélésrõl (Bukarest, 1967. december 27.)
- 9. Részletek a VB megyésítésre vonatkozó ülésének jegyzõkönyvébõl (Bukarest, 1967. december 30.)
- 10. Feljegyzés az ország közigazgatási-területi felosztásáról (Bukarest, 1967. december)
I. 2. Magyarságpolitika "lent." Az RKP magyarságpolitikájának alkalmazása, helyi kihatásai
- 11. Beszámoló a római katolikus felekezeti hitoktatásról a Maros Magyar Autonóm Tartományban (Marosvásárhely, 1965. december 6.)
- 12. A Maros-Magyar Autonóm Tartomány városi, rajoni és tartományi pártbizottságainak munkastílusára és -módszereire vonatkozó következtetések (Bukarest, 1965. március)
- 13. A Maros Magyar Autonóm Tartomány területén kifejtett politikai, ateista nevelõ propaganda helyzete (Marosvásárhely, 1966. február 18.)
- 14. A lakásépítések helyzete 1966-ban a Maros Magyar Autonóm Tartomány településein (Marosvásárhely, 1966. szeptember 30.)
- 15. Tájékoztató az Új Élet címû folyóirat tartalmáról az 1965. július - 1966. április idõszakban (Marosvásárhely, 1966. május 10.)
- 16. Marosvásárhely fejlesztési tervének bemutatása és kiértékelése (Marosvásárhely, 1966. augusztus 12.)
- 17. A párt- és állami vezetõk találkozása a Maros-Magyar Autonóm Tartomány pártaktívájával (Marosvásárhely, 1966. augusztus 13.)
- 18. A Maros Magyar Autonóm Tartomány Pártbizottságának tájékoztatója a dolgozók nyári szabadidejének megszervezésérõl (Marosvásárhely; 1967. augusztus 5.)
- 19. A Felekezeti Fõosztály tájékoztatása az RKP vezetõségének a Maros Magyar Autonóm Tartományban tapasztalt egyházi tevékenységekrõl (Marosvásárhely, 1967. március 8.)
II. 1968 A NYITÁS ÉS A "LEHETÕSÉGEK" ÉVE
II.1. Kisebbségpolitika fent. Az RKP kisebbségpolitikájának alakulása, változásai
- 20. Gyorsírásos jegyzõkönyv Nicolae Ceau§escu és a csíkszeredai küldöttek találkozójáról (Bukarest, 1968. február 14.)
- 21. Tájékoztatás a romániai magyar nyelvû irodalommal és írókkal kapcsolatos, Magyarországon megfogalmazott álláspontokról (Bukarest, 1968. június 24.)
- 22. Fazekas János levele Ioan Gheorghe Maurerhez a magyar írókat, értelmiségieket és tudósokat foglalkoztató kérdésekrõl (Bukarest 1968. június)
- 23. Feljegyzés az együttélõ nemzetiségek kérdéseivel foglalkozó bizottság munkájáról (Bukarest, 1968, június 21.)
- 24. Tájékoztató az együttélõ nemzetiségek nyelvén történõ oktatás helyzetérõl (Bukarest, 1968, június)
- 25. A nappali oktatásban résztvevõ egyetemi hallgatók létszáma nemzetiségi és évfolyam szerinti bontásban (Bukarest, 1968. június)
- 26. Névsor a romániai magyar értelmiségiekrõl (Bukarest, 1968, június 25.)
- 27. Az RKP vezetõségének találkozója a magyar értelmiségiekkel 1968. Interjú Gólfalvi Zsolttal (Marosvásárhely, 2008& decembere 11-12.)
- 28. Feljegyzés a pártvezetés és a magyar nemzetiségû értelmiségiek közötti találkozóról (Bukarest, 1968. július 10.)
- 29. Problémakatalógus a magyar és német nemzetiségû értelmiségiek és az RKP Központi Bizottsága közötti találkozón elhangzott kérésekrõl és azok megoldási lehetõségérõl (Bukarest, 1968. július 10.)
- 30. A Szocialista Egységfront és Magyar (illetve Német) Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának létrehozása. Részletek az RKP KB ülésének jegyzõkönyvébõl (Bukarest, 1968, október 24-25.)
- 31. A Benedek Elek Emlékház és a Hargita Népi Együttes létrehozása (Bukarest, 1968. december 20.)
II. 2. Kisebbségpolitika lent. Az RKP kisebbségpolitikájának alkalmazása, helyi kihatásai 1968
- 32. Az ország közigazgatási-területi beosztásának javításáról szóló közlemény megvitatása a Maros Magyar Autonóm Tartományban (Marosvásárhely, 1968. január 4.)
- 33. Feljegyzés a Párt és Állami Központi Bizottság a megyék és municípiumok megszervezésére vonatkozó javaslatainak népszerûsítésérõl (Bukarest, 1968.január 17.)
- 34. Feljegyzés a megyék és municípiumok megszervezésével kapcsolatban felvetett dolgozói kérdésekrõl (Bukarest, 1968. február 7.)
- 35. Feljegyzés a megyék és municípiumok megszervezésével kapcsolatban felvetett dolgozói kérdésekrõl (Bukarest 1968. február)
- 36. Feljegyzés a megyék és municípiumok megszervezésével kapcsolatban felvetett dolgozói kérdésekrõl (Bukarest, 1968& február)
- 37. A megyék és municípiumok megszervezéséhez és a községi területrendezéshez fûzött dolgozói vélemények jegyzéke (Bukarest, 1968. február)
- 38. Feljegyzés a zabolai népgyûlésérõl, ahol a párt központi elõkészítõ bizottságnak a megyék és munícipiumok létrehozására tett javaslatait vitatták meg (Zabola, 1968. január)
- 39. Székelyudvarhelyi értelmiségiek levele Fazekas Jánoshoz, amelyben közlik a megyésítésre vonatkozó kéréseiket, észrevételeiket (Székelyudvarhely, 1968. január)
- 40. A sepsiszentgyörgyi dolgozók levele Fazekas Jánoshoz a megyésítése elõkészületekkel kapcsolatosan (Sepsiszentgyörgy, 1968. január)
- 41. Kovásznai értelmiségeik levele Fazekas Jánoshoz a megyésítés ügyében (Kovászna, 1968. január)
- 42. Maksa község dolgozóinak levele Fazekas Jánoshoz a megyésítése elõkészületekrõl (Maksa, 1968. január 19.)
- 43. Egy sepsiszentgyörgyi névtelen levél Fazekas Jánoshoz a megyésítése elõkészületekrõl (Sepsiszentgyörgy, 1968. január 29)
- 44. A Maros megyei pártbizottság bürójának összetétele 1968-ban (Bukarest, 1968. április)
- 45. A Kovászna megyei pártbizottság összetétele 1968 (Sepsiszentgyörgy, 1968. április)
- 46. A Kovászna megyei pártaktíva távirata Nicolae Ceaucescunak és az RKP Központi Bizottságának (Sepsiszentgyörgy, 1968. február 17.)
- 47. Jegyzõkönyv a Kovászna megyei pártbizottság plenáris ülésérõl (Sepsiszentgyörgy, 1968. április 27.)
- 48. Munkaterv a Kovászna megyei értelmiségiekkel való találkozó megszervezéséhez (Sepsiszentgyörgy, 1968. június 6.)
- 49. Jegyzék a csehszlovákiai katonai beavatkozást elítélõ megyei gyûlésekrõl (Bukarest, 1968. augusztus 21.)
- 50. Feljegyzés a csehszlovákiai katonai beavatkozást elítélõ megyei gyûlésekrõl (Bukarest, 1968. augusztus 22.)
- 51. Jegyzék a Kolozs és a Fehér megyei pártbizottság bürójának a csehszlovákiai események kihatásaival kapcsolatos jelentéseirõl (Bukarest, 1968. augusztus 24.)
III. INTÉZMÉNYÉPÍTÉS ÉS A "KIS KULTURÁLIS FORRADALOM" KIHATÁSAI 1969-1975
III. 1. Kisebbségpolitika fent. Az RKP kisebbségpolitikájának alakulása, változásai
- 52. A Román Kommunista Párt nemzetiségpolitikája. Az RKP X. kongresszusának határozatából (Bukarest, 1969. augusztus 6-12.)
- 53. Részletek Sütõ Andrásnak, a Maros megyei pártszervezet küldöttének, az RKP X, kongresszusán elhangzott beszédébõl (Bukarest 1969. augusztus 6-12.)
- 54. Paul Niculescu-Mizil a nemzetisége kérdésrõl (Bukarest, 1969. február 25.)
- 55. Fazekas János levele Nicolae Ceucescuhoz a Gyergyószentmiklóson tapasztalt problémákról (Bukarest, 1970)
- 56. Péterfi István értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa 1968-1971 közötte tevékenységérõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 57. Demeter János hozzászólása és értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa eddigi tevékenységérõl és szerepérõl, valamint a magyar kisebbséget érintõ fõ kérdésekrõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 58. Sütõ András hozzászólása és értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa eddigi tevékenységérõl és szerepérõl, valamint a magyar kisebbséget érintõ fõ kérdésekrõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 59. Balogh Edgár hozzászólása és értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa eddigi tevékenységérõl és szerepérõl, valamint a magyar kisebbséget érintõ fõ kérdésekrõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 60. Domokos Géza hozzászólása és értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa eddigi tevékenységérõl és szerepérõl, valamint a magyar kisebbséget érintõ fõ kérdésekrõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 61. Fazekas János hozzászólása és értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa eddigi tevékenységérõl és szerepérõl, valamint a magyar kisebbséget érintõ fõ kérdésekrõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 62. Kányádi Sándor tervezett hozzászólása és értékelése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsa eddigi tevékenységérõl és szerepérõl, valamint a magyar kisebbséget érintõ fõ kérdésekrõl (Bukarest, 1971. március 12.)
- 63. Miron Constantinescu tájákoztatója a Romániára és Erdélyre is vonatkozó régészkonferenciára való elõkészületekrõl és a konferenciára vonatkozó román álláspontról (Bukarest 1971. április 28.)
- 64. Nicolae Ceaucescu javaslatai a politikai-ideológiai tevékenységnek, a párttagok, az összes dolgozók marxista-leninista nevelésének javítására vonatkozó intézkedésekrõl (Bukarest, 1971. július 7.)
- 65. Az RKP KB 1971. novemberi plenáris ülésének emlékeztetõje (Bukarest, 1971. november 3-5.)
- 66. Nicolae Ceaucescu elvtárs üzenete a Marosvásárhelyi Állami Színház munkaközösségéhez (Bukarest, 1971. november 16.)
- 67. A területrendezés elõkészítése Romániában (Bukarest, 1971. december 28.)
- 68. A gazdasági centrumok kialakítására jelölt települések számbeli megoszlása megyénként (Bukarest, 1971. december 28.)
- 69. A területrendezés során átszervezendõ régiók, érintett települések és teendõk (Bukarest 1971. december 28.)
- 70. Fazekas János Nicolae Ceausescuhoz a máramarosszigeti magyarok panaszairól (Bukarest, 1972. december 27.)
- 71. A máramarosszigeti magyarok panaszlevele Nicolae Ceaucescuhoz (Máramarossziget, 1971. november 28.)
- 72. Válasz a máramarosszigeti magyar nemzetiségû dolgozók egy csoportjának Nicolae Ceaucescuhoz címzett levelére (Bukarest, 1972 február 3.)
- 73. Az RKP Maros megyei bizottságának telefonos konferenciája Nicolae Ceausescuval (Marosvásárhely, 1973. március 22.)
- 74. A párttájékoztatás megszervezésére és tartalmára vonatkozó határozat (Bukarest, 1973. január 13.)
- 75. A nemzetiségi kérdés a szocializmusban. Részletek az RKP XI. kongresszusa nemzetiségpolitikai határozatából (Bukarest, 1974. november 25-28.)
- 76. A Románia Szocialista Köztársaságban élõ magyar nemzetiségre vonatkozó dokumentáció (Bukarest, 1974. április 3.)
- 77. Emlékeztetõ a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának plenáris ülésérõl (Bukarest, 1974. április 4.)
- 78. Péterfi István hozzászólása a Magyar és Német Nemzetiségû Dolgozók Tanácsainak együttes ülésén (Bukarest, 1974. április 5.)
- 79. Domokos Géza hozzászólása a Magyar és Német Nemzetiségû Dolgozók Tanácsainak együttes ülésén (Bukarest, 1974. április 5.)
- 80. Nicolae Ceaucescu hozzászólása a Magyar és Német Nemzetiségû Dolgozók Tanácsainak együttes ülésén (Bukarest, 1974. április 5.)
- 81. A külföldi állampolgárok elszállásolására vonatkozó törvényrendelet (Bukarest, 1974)
- 82. Az Európai Nemzetiségek Szövetségi Uniójának levele Nicolae Ceausescuhoz és az arról készült feljegyzés (Bukarest, 1974. április 5.)
- 83. Nicolae Ceaucescu utasításai a Kovászna, Hargita, Maros, Kolozs, Fehér,Szeben, Hunyad, Arad, Krassó-Szörény, Mehedinti, Dolj, Olt, Teleorman és Ilfov megyékben tett munkalátogatások alkalmával (Bukarest, 1975. július 15.)
III. 2. Kisebbségpolitika lent. Az RKP kisebbségpolitikájának alkalmazása, helyi kihatásai
- 84. Fazekas János beszéde a Kovászna megyei pártszervezet rendkívüli konferenciáján (Sepsiszentgyörgy, 1969. július 13.)
- 85. Marosvásárhelyi értelmiségiek levele Fazekas Jánoshoz (Marosvásárhely, 1969. március 19.)
- 86. Egy bukaresti székely munkáscsoport levele Fazekas Jánoshoz (Bukarest, 1969)
- 87. Hargita megyei változások a hatvanas évek végén, hetvenes évek elején. Interjú Pataki Imrével (Csíkszereda, 2008)
- 88. Kovászna megye megszervezése és az elsõ évek. Interjú Király Károllyal (Mezõkovácsháza, 2008)
- 89. Tájékoztatás a Temes megyei Német, Magyar és Szerb Nemzetiségû Dolgozók Tanácsainak tevékenységérõl (Bukarest, 1970. október 30.)
- 90. Jegyzék a Kovászna megyei Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának tevékenységérõl (Bukarest, 1970. november 10.)
- 91. Jegyzék a Hargita megyei Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának tevékenységérõl (Bukarest, 1970. november 10.)
- 92. Jegyzék a Bihar megyei Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának tevékenységérõl (Bukarest, 1970. november 30.)
- 93. Jegyzék a Hunyad megyei Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsának tevékenységérõl (Bukarest, 1970. december 30.)
- 94. Nicolae Ceau§escu legújabb, a politikai és ideológiai tevékenységre vonatkozó utasításainak alkalmazása (Marosvásárhely, 1971. szeptember 17.)
- 95. Az Arad és Temes megyei RKP megyei bizottságok jelentése a Magyar Nemzetiségû Dolgozók Tanácsainak irányításában kifejtett tevékenységükrõl (Bukarest, 1972. július 25.)
- 96. Tájékoztató a megyei pártbizottságok munkájáról, amellyel az együttélõ nemzetiségû dolgozók tanácsainak tevékenységét vezetik és irányítják (Bukarest, 1970. június 17.)
- 97. Központi utasítások néhány Maros megyei pártvezetõ áthelyezése érdekében. Jegyzõkönyv az RKP Maros megyei bizottságának plenáris ülésérõl (Marosvásárhely, 1973. május 3.)
- 98. Ismertetés az RKP XI. Kongresszusa dokumentumainak jelentõségérõl és azok helyi szintû alkalmazásról (Sepsiszentgyörgy, 1974. december 18.)
- 99. Jelentés a Kovászna megyei bizottság, a pártszervek és -szervezetek tevékenységérõl az RKP Ideológiai Programjának megvalósítása érdekében (Sepsiszentgyörgy, 1974. december 18.)
IV. A KISEBBSÉGI KÉRDÉS, MINT NEMZETBIZTONSÁGI KÉRDÉS - A MAGYAR NACIONALIZMUS KÉRDÉSE
- 100. A Securitate tartományi vezetõinek megbeszélése az egyes tartományokban tapasztalható magyar nacionalista megnyilvánulásokról (Bukarest, 1966)
- 101. Jelentés Bréda Ferenc magyar ügyekrõl folytatott beszélgetéseirõl (Déva, 1966. október 12.)
- 102. Jegyzõkönyv a szatmári magyar nacionalisták kérdéskörben történt feldolgozásról (Szatmárnémeti, 1966. szeptember 25.)
- 103. Tájékoztató jegyzékek az egykoron Szatmáron mûködõ nacionalista, irredenta szervezetekrõl (Szatmárnémeti, 1967. szeptember 17.)
- 104. Feljegyzés a Maros megyében 1968-ban beszervezett informátorokról és az információs munkáról (Marosvásárhely, 1968. december 6.)
- 105. Adatok a Temes Megyei Securitate Igazgatósága 1968-as statisztikáiból (Temesvár, 1968. december 15.)
- 106. Jelentés a vajdahunyadi magyar nacionalista egyesületekrõl, személyekrõl (Vajdahunyad, 1968. szeptember)
- 107. Jegyzék a magyar könyvkiadás helyzetérõl és Bodor Pál tevékenységérõl (Bukarest, 1968. március 22.)
- 108. Jelentés az Amerikai Egyesült Államokban létezõ magyar nacionalista szervezetekrõl (Bukarest, 1971. január 15.)
- 109. Beszámoló a Sobester Ferenc, Tóth Csongor és társai ügyében végzett nyomozásról (Marosvásárhely, 1971. szeptember 11.)
- 110. Jelentés a Sobester Ferenc, Tóth Csongor és társai ügyében hozott ítéletrõl (Marosvásárhely, 1971. szeptember 11.)
- 111. Feljegyzés a ferences szerzetesek és papok megfigyelésérõl (Bukarest, 1972)
- 112. Jelentés a gyergyószentmiklósi esperesség Orotván tartott összejövetelérõl (Bukarest, 1972. október 5.)
- 113. Jelentés Fodor Anghelus volt ferences szerzetesrõl (Bukares4 1973. június 20.)
- 114. Jelentés Szépfalusa István és néhány erdélyi magyar értelmiségi kapcsolatáról (Marosvásárhely, 1974. április 16.)
- 115. Feljegyés a kolozsvári értelmiségiek tevékenységérõl (Bukarest; 1976, március 6.)
- 116. Feljegyzés Domokos Gézáról, a bukaresti Kriterion Könyvkiadó igazgatójáról (Bukarest 1975. október 20.)
- 117. Feljegyzés egyes erdélyi magyar értelmiségiek tevékenységérõl (Bukarest 1976. július)
- 118. Jelentés a magyar értelmiségi körökben tapasztalható nacionalista megnyilvánulásokról (Bukarest 1975. július 12.)
- 119. Jelentés a Szabad Európa által sugárzott adások ellensúlyozásáról (Marosvásárhely, 1976. április 16.)
Válogatott bibliográfia
Levéltári források
Életrajzi adatok
Rövidítések jegyzéke
Személynévmutató
Intézménymutató
Helynévmutató
Rezümé
Rezumat
Summary