Elõzmények, kérdések, módszertan
Az elmúlt évtizedben egyre több részletes munka jelent meg (magyar nyelven is) az utolsó romániai népszámlálások adatairól, értelmezéseirõl. Noha ezek az írások (lásd pl. Kiss Tamás (szerk.): Népesedési folyamatok az ezredfordulón Erdélyben. RMDSZ Ügyvezetõ Elnökség – Kriterion, Kolozsvár, 2004.) nagyon sok újfajta szempontot, illetve fontos elemzéseket is tartalmaznak a romániai magyar népességszám területi és idõsoros, avagy felekezetek szerinti alakulásáról, becslésérõl, vagy éppenséggel a vegyes házasságok dinamikájáról, meglepõen kevés információt tartalmaznak a legnagyobb kisebbség, a romániai magyar populáció társadalmi szerkezetérõl, foglalkozások szerinti rétegzettségérõl és egyéb társadalmi-gazdasági jellemzõirõl. A többi kisebbség vonatkozásában jószerével nem is találunk elemzéseket.
Szakirodalmi elõzményként meg kell említenünk Varga E. Árpád összegzõ tanulmányát az 1992-es népszámlálás fontosabb demográfiai, foglalkoztatottsági, iskolázottsági adataira vonatkozóan (Varga E. Árpád: A romániai magyarság fõbb demográfiai jellemzõi az 1992. évi népszámlálás eredményei alapján. In: Varga E. Árpád: Fejezetek a jelenkori Erdély népesedéstörténetébõl. Tanulmányok. Budapest, Püski, 1998, 260-276). Neményi Ágnes a 2002-es adatokat ismertette röviden (Neményi Ágnes: Az erdélyi magyarság gazdasági-társadalmi és demográfiai jellemzõi a 2002. évi népszámlálás tükrében. In: Társadalom és politika. Etnikai folyamatok Románia négy kistérségében. RISOPRINT, Cluj-Napoca, 2006.). Veres Valér 2004-ben elemzést készített a 2002-es népszámlálási adatok foglalkoztatottsági vonatkozásairól, ám elemzésében nem szerepelnek a romániai magyar nemzetiségre vonatkozó adatsorok. (Veres Valér: Foglalkoztatottság és foglalkozásszerkezet Romániában 2002-ben. WEB, 2004. április. 41-48). Ugyanõ közölt kérdõíves kutatásokra épülõ társadalmi struktúra elemzést is (Veres Valér: A társadalmi struktúra etnikai sajátosságai a posztszocialista Erdélyben. Erdélyi Társadalom, 2003. 1. 87-112.)
A kutatás során a romániai nemzeti kisebbségek összehasonlító, demográfiai leírására teszünk kísérletet. Egységes szempontok alapján a legnagyobb kisebbségek (magyar, roma, német) fõbb jellemzõit vesszük figyelembe: gazdasági, társadalmi státusz, belsõ mobilitás, a többes etnikai kötõdésûek fõbb szocio-demográfiai tulajdonságai. Túl az idõsoros adatok együttes ismertetésén, ezen elemzések újszerûségét két tényezõ adja: egyrészt olyan tematikákra is kitér, amelyekre a korábbi elemzésekben nem szerepeltek, másrészt pedig az adatok forrása nem csak a hivatalos, a román statisztikai intézet kiadványai, hanem a népszámlálások 10%-os mintái, adatbázisa. A rendelkezésünkre álló adatbázisok így lehetõvé teszik, hogy érdeklõdésünknek megfelelõ kereszttáblákat állítsunk elõ, illetve más statisztikai eljárásokat is alkalmazzunk.
A kutatás során az Integrated Public Used Microdata Series (IPUMS) adatbázisában elérhetõ 1977., 1992. és 2002. évi romániai népszámlálási adatbázisok 10%-os mintáit használjuk.