Hogyan segíthetünk az egészségügyi krízishelyzetben?
Online kerekasztal a Társadalomtudományi Kutatóközpontban 2021. április 13. 17.30–19.00
A betegekre, a betegeket gondozókra és az egészségügy dolgozóira a járvány harmadik hullámában nehezedő teher egyre nagyobb. Hogy ezt el tudják viselni, társadalmi támogatásra, együttérzésre, szolidaritásra van szükségük.
Vajon érkezik-e elég segítség? Hogyan lehet jól segíteni? Éreznek-e elegendő támogatást és együttműködést a társadalom részéről? Ha megszületik, megfelelő helyre és megfelelő módon érkezik-e a segítség? Van-e olyan civil segítség, ami a szektor strukturális problémáit nem elfedi, hanem előmozdítja azok megoldását?
A kerekasztal beszélgetés résztvevői:
Bátyi Zoltán (3D nyomtatás a Koronavírus ellen)
Ficzere Andrea (Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója, Magyar Kórházszövetség elnöke, Fogjunk Össze Egyesület)
Molnár András (Magyar Vöröskereszt)
Tóth Judit Mária (Magyar Orvosok Szakszervezete alelnök, Jobbulást Alapítvány)
Feischmidt Margit (Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézet)
A beszélgetést levezeti Kolozsi Ádám (Telex)
Kutatások a koronavírus-járvány első hulláma alatt azt találták, hogy a segíteni akarók nagy számban, a máskor meglévő bizalmatlanságot félretéve siettek a rászorulók megsegítésére. A hivatásosok mellett a veszélybe került vagy kiszolgáltatott embereken elsősorban családtagjaik segítettek, de a civil szervezetek és önkormányzatok mobilizációs ereje is jelentős volt. Az adományozók és önkéntesek nagy része informális kapcsolatokon keresztül szerveződött és jelentős mértékben mobilizált olyan embereket, akik máskor nem aktívak. Sokan közülük a pillanatnyi és gyakorlati segítségen túl a társadalmi felelősség nagyobb távlataiban is gondolkodtak.
Zoom: https://us06web.zoom.us/j/88992121204pwd=VW5JdlZFWm4vTjk5WG9hVmtjYUVwdz09
Passcode: 988795
A teljes beszélgetés elérhető: ITT.
Beszámoló a kerekasztalról: A járvány hullámaival együtt változik, mennyire szolidárisak a magyarok az egészségügyi dolgozókkal (Qubit, 2021. április 15.)